لوله و اتصالات پلیکا

لوله و اتصالات پلیکا

لوله و اتصالات PVCیا لوله واتصالات  UPVC  جزو اولین و معروفترین لوله‌های پلیمری است که به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت و از PVC انواع مختلفی لوله و اتصالات پلیکا با کاربردهای مختلف تولید و به بازار عرضه شد.

لوله و اتصالات  پی وی سی به سختی صدمه می‌بینند و داراری طول عمر زیادی هستند و به دلیل مقاومت بالایی که در برابر شرایط محیطی دارند به سرعت در بین همگان به محبوبیت فراوانی دست پیدا کرد و توانست در بسیاری از پروژه‌ها جهت انتقال فاضلاب , آبرسانی و انتقال سیالات بکار برده شود. لوله و اتصالات پلیکا (پولیکا) با داشتن بالاترین خواص فنی و مکانیکی نیازهای اقتصادی و محیطی مناسبی را در دنیای امروز فراهم می‌نمایند.

جدیدترین مدل از خانواده لوله و اتصالات  پلیکا (U-PVC) لوله مورد استفاده برای آب و فاضلاب در سراسر دنیا پوش فیت یو پی وی سی است که نشت نمی‌کند و به آسانی نصب می‌شود.

لوله و اتصالات یو پی وی سی کاسپین پلیمر آبراهان در واقع همان لوله پلیکا ( پولیکا ) است که اولین تولید کننده این نوع لوله,  پلیکا (Polica) نام داشت و به به همین نام در ایران شناخته شد و عامه مردم نام پلیکا را برای لوله‌های UPVC خاکستری رنگ انتخاب کردند و نام پلیکا بر روی این نوع از لوله ماند.

لوله‌های PVC و UPVC در حال حاضر از پر مصرف‌ترین نوع لوله در ساختمانها و پروژه‌های ساختمانی است , بیشترین کاربرد لوله‌های upvc در انتقال فاضلاب است.

با پیشرفت صنعت پلیمر و فرآیندهای تولید امروزه انواع مختلفی از لوله‌های و اتصالات u-pvc  تولید می‌شود که نصب و سرعت اجرای این تولیدات بسیار بالا و سهل و انواع مختلفی که به لوله‌های سایلنت ( لوله بدون صدا ) است نیز تولید و به بازار عرضه شده است.
لوله UPVC

موارد مصرف لوله upvc :

– انتقال فاضلاب‌های خانگی

– کاربردهای شهری و صنعتی

– شبکه‌های آبرسانی تحت فشار

– پوشش کابل‌های شبکه برق و نیرو

– پوشش کابل‌های مخابراتی

انواع لوله‌های pvc
لوله‌ها و اتصالات upvc  کاسپین پلیمر در مدل‌های پیچی , چسبی تولید می‌شوند که هر کدام بنا بر کاربردشان مورد استفاده قرار میگیرند. قالبا لوله‌های upvc جهت انتقال سیالات بدون فشار و یا با فشار کاری پائین مورد استفاده قرار می‌گیرند و به جهت این رده‌های کاری از اتصال‌های معمول استفاده می‌شود اما جهت سیال‌های پر فشار حتما از اتصال جوشی باید استفاده شود.

لوله‌ و اتصالات  پی وی سی (u-pvc) امروزه تنها در ساختمانها مورد استفاده نیستند و در کاربری‌های زهکشی , لوله‌ای بسیار مورد اعتماد می‌باشد و بیشتر لوله‌ها و تجهیزات زهکشی از لوله‌های upvc می‌باشد.

خواص و مزایای لوله U-PVCپلیکا

مقاومت لوله UPVC در برابر خوردگی:

لوله   و اتصالات پلیکا نارسانای جریان الکتریکی هستند و در برابر واکنش‌های الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها، بازها و نمک‌ها که منجر به خوردگی در فلزات می‌شوند، مقاوم هستند. این ویژگی در سطح داخلی و خارجی لوله‌ پی وی سی وجود دارد. در نتیجه، استفاده از لوله‌ی U-PVC در کاربردهایی که در آن خاک مهاجم وجود دارد، بسیار به صرفه است.

مقاومت شیمیایی بالا در لوله: UPVC

PVC در برابر بسیاری از الکل‌ها، روغن‌ها و مواد نفتی غیرآروماتیک مقاوم است. این ماده همچنین در برابر اکثر خورنده‌ها نظیر اسیدهای غیرآلی، بازها و نمک‌ها مقاوم است. برای کارهای معمول آبرسانی، لوله‌های U-PVC کاملاً در برابر مواد شیمیایی موجود در خاک و آب مقاوم هستند.

مسئله‌ مقاومت شیمیایی تنها هنگامی مطرح می‌شود که محیط‌های غیرعادی وجود داشته باشد و یا از لوله برای انتقال مواد شیمیایی استفاده شود.

لوله UPVC

مدول آلاستیسیته‌ی بالا و انعطاف‌پذیری:

مقاومت لوله‌های U-PVC پلیکادر برابر شکست یکی از مزایای عملکردی مهم آنها محسوب می‌شود. لوله‌های U-PVC تحت بار قادرند بدون شکستگی تغییر شکل بدهند. مدول آلاستیسیته U-PVC یکی از مزایای مهم آن برای کاربردهای فنی محسوب می‌شود، به خصوص در شرایطی که حرکت یا لرزش خاک محتمل باشد (زمین لرزه و …). بالا بودن این کمیت باعث می‌شود تا پدیده دو پهنی در این لوله‌ها به حداقل برسد.

همچنین با توجه به این که ضخامت لوله‌ و اتصالات فاضلابی بر اساس مقدار مدول آلاستیسیته‌ی رزین مصرفی در ساخت لوله تعیین می‌گردد، بالا بودن مدول U-PVC باعث کاهش ضخامت لوله و افزایش سطح مقطع عبور جریان می‌شود.

استحکام کششی بلند مدت:

لوله های U-PVC پلیکا به گونه ای فرمول بندی می شوند تا استحکام کششی بلند مدت بالایی داشته باشند.

حداقل استحکام مورد نیاز (MRS) (که در طراحی لوله های تحت فشار به کار می رود)، برای لوله های U-PVC در حدود دو برابر بیشتر از مقادیر متناظر دیگر لوله های پلاستیکی نظیر پلی اتیلن است.

به همین دلیل هم ضخامت لوله های U-PVC نسبت به سایر لوله های پلاستیکی کمتر بوده و در نهایت وزن کمتری نیز دارد، که این مسئله مزیت مهمی محسوب می شود.

نسبت استحکام به وزن بالا، وزن سبک:

استحکام بالای U-PVC باعث حداقل شدن ضخامت و سبکی این لوله‌ها می‌گردد. لوله‌های U-PVC مزیت سبکی چشمگیری دارند که جنبه ایمنی مهمی محسوب می شود. امکان حمل و نقل آسان، آسیب های کاری را حداقل نموده و نصب و حمل و نقل ارزان تر را تسهیل می کند.

یک فرد می‌تواند به راحتی دو لوله‌ی ۶ متری با اندازه ۱۱۰ را حمل کند، ولی تنها قادر است کمتر از ۱/۵ متر لوله ۱۱۰ آهنی را با همان نیرو حمل کند.

اتصالات آب بند:
یک مزیت مهم برای هر لوله آب بندی اتصالات آن است. لوله‌های U-PVC (پلیکا) با عمق دخول بالا و سیستم‌های اتصال اورینگی (Push-fit) توانسته است از طریق همین مزیت بسیاری از محصولات سنتی را کنار بزند::..

مقاومت در برابر سایش و خراش :

لوله های U-PVC (پلیکا)مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش و خراش از خود نشان می‌دهند. ثابت شده است که لوله‌های پی وی سی دوام بسیار بالاتری نسبت به لوله‌های فلزی، سیمانی و سفالی در برابر انتقال مواد دوغابی دارند.

استحکام ضربه در لوله‌های UPVC :

تحت شرایط نرمال، لوله‌های U-PVC مقاومت نسبتاً بالایی در برابر آسیب‌های ناشی از ضربه در مقایسه با لوله‌های سفالی، سیمانی و بیشتر مواد رایج در ساخت لوله دارند. با وجود کاهش مقاومت ضربه لوله‌های U-PVC در دماهای بسیار پایین، استحکام ضربه ی آن همچنان بالاتر از حد نیاز است.

مقدار زبری پایین در لوله UPVC :

زبری لوله عامل بسیار مهم و مؤثری در ایجاد افت فشار و کاهش دبی می‌باشد. لوله‌های U-PVC به دلیل داشتن سطوح داخلی بسیار صیقلی (ضریب زبری و اصطکاک پایین)، مقاومت بسیار پایینی در برابر جریان سیال از خود نشان می‌دهند.

علاوه بر این، در بسیاری از لوله‌ها باکتری‌ها در قسمت ‌های زبر و دارای پستی و بلندی لوله تجمع می‌کنند (تشکیل biofilm) و به مرور راه جریان آب را می‌بندند، که این امر باعث افت فشار جریان شده و بر سلامت آب آشامیدنی نیز تأثیر منفی می گذارند.

زبری هیدرولیکی پایین لوله‌های U-PVC ,با ممانعت از تشکیل بیوفیلم، علاوه بر کاهش افت فشار، مانع ته نشینی لجن در شبکه‌های فاضلابی شده و در شبکه‌های توزیع آب آشامیدنی نیز باعث کاهش احتمال آلودگی می شود. بنابراین هزینه‌های نگهداری این لوله ها پایین بوده و طراحی اولیه ی خط لوله نیز بهینه تر صورت می گیرد.

کیفیت آب:

استفاده از فرمولاسیون مناسب جهت تولید لوله‌های U-PVC موجب می شود تا مطابق استانداردهای NSF 61-62 بتوان از این لوله ها جهت انتقال آب آشامیدنی استفاده نمود و اطمینان حاصل کرد که مقادیر سرب، قلع و سایر عناصر سمی نظیر جیوه، کرم، کادمیم و باریم زیر حدود مجاز استاندارد می باشند.

مقاومت لوله UPVC در برابر شعله:
لوله U-PVC (پلیکا) به سختی آتش می گیرد و در غیاب منبع خارجی شعله به سوختن ادامه نمی دهد. دمای شعله ور شدن خود به خودی آن ۴۵۴ درجه سانتیگراد است، که بسیار بالاتر از اکثر مواد ساختمانی است.

در اثر سوختن PVC، گاز HCl آزاد می شود که این گاز از دسترسی اکسیژن به منطقه ی مشتعل شده جلوگیری می کند. به همین دلیل است که PVC را ماده ای خودخاموش شونده می نامند.

قیمت مناسب لوله‌های UPVC :
علاوه بر مزایای ممتاز ذکر شده برای لوله های U-PVC پلیکا قیمت این لوله ها بسیار مناسب و قابل رقابت با سایر لوله های پلیمری، فلزی، چدنی و … می باشند. به طوری که امروزه لوله های U-PVC در دنیا یکی از گزینه های اصلی در شبکه های آب و فاضلاب می باشند

کیفیت لوله‌های upvc:

لوله‌های upvc همانند لوله‌های پلی اتیلن نیستند که نشود به آنها افزودنی اضافه کرد و اکثر تولید کنندگان غیر معتبر و غیر استاندارد با اضافه نمودن افزودنی‌ها که معروف به فیلر می‌باشد کیفیت لوله‌ pvc را تحت تاثی قرار می‌دهند و لوله تولید شکننده می‌شود.

در ظاهر هر چه لوله upvc شکننده‌تر و خشکتر باشد به حد غیر استاندارد نزدیک می‌شود و لوله upvc استاندارد باید نرم باشد و با هر ضربه‌ای براحتی دچار ترک و شکست نشود.

در زمینه تولید لوله‌های upvc بسیار ناصادقی و تقلب میشود و هنگام خرید لوله upvc به نشان استاندارد , نام تولید کننده و شماره استاندارد بر روی لوله توجه کنید.

چون لوله‌ای upvc که برای پوشش کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد را نمیتوان برای انتقال فاضلاب بکار برد و ممکن است از استحکام کافی برخوردار نباشد.

هوای سرد چه تاثیری در نصب و استفاده از لوله های pvc دارد؟

طراحی لوله های  pvc  برای دماهای پایین
خصوصیات طراحی لوله های  pvc در دمای ۷۳ درجه فارنهایت ( ۲۳ درجه سانتیگراد که دمای مرجع برای لوله  pvc  است) در نظر گرفته می شود. با کاهش دما، خصوصیات به شرح زیر تغییر می کند:

  • استحکام کششی و مدول الاستیسیته  افزایش می یابد، بنابراین  توانایی لوله ی  pvc  به مقاومت در برابر فشارهای داخلی و بارهای خارجی بهبود می یابد.
  • مقاومت در برابر ضربه کاهش می یابد اما این مورد از ملاحظات طراحی محسوب نمی شود. اگر لوله در خاک مدفون شود، در معرض بارهای ناشی از ضربه قرار نمی گیرد.

سایر ملاحظات طراحی هوای سرد شامل موارد زیر است:

  • انبساط/ انقباض: مانند تمامی مواد لوله، لوله ی  pvc  با تغییرات دما منبسط و منقبض می شود. ضریب انبساط حرارتی  pvc  برابر با .۰۰۰۰۳ in/in/°Fاست به این معنی که در یک لوله ی ۲۰ فوتی  به ازای هر ۱۰ درجه فارنهایت افزایش دما، به اندازه ۰٫۰۷ اینچ  در لوله ازدیاد طول خواهیم داشت. قرار گیری صحیح خط عمق نفوذ روی لوله( یک خط محیطی در نزدیکی انتهای نری هر لوله ی  pvc) فضای کافی برای انبساط لوله ی نصب شده در دماهایی که به طور قابل توجهی سردتر از دماهای کارکردی هستند، تضمین می کند.
  • لوله ی منجمد: صرف نظر از مواد لوله، باید از انجماد شبکه های لوله واتصالات آب و لوله واتصالات فاضلاب جلوگیری شود. به عنوان یک قاعده کلی، لوله باید حداقل ۱۲ اینچ (۳۰ سانتی متر)در زیر عمق یخبندان طبیعی دفن شود.فاضلاب روهای فرعی و خطوط سرویس آب ( شامل زانویی ها و خم ها) نیز باید زیر عمق نفوذ یخ باشند.

حمل و نصب در هوای سرد
حمل : همانطور که گفته شد، استحکام ضربه لوله ی pvc در هوای سرد کاهش می یابد. با این حال، در دمای ۳۲ درجه فارنهایت( صفر درجه سانتیگراد) لوله هنوز ۷۰ تا ۹۰% از استحکام خود را حفظ می کند. روش های قابل استفاده ی حمل که ممکن است در هوای گرم کارساز باشد ممکن است در زمستان نامناسب تلقی شود. این به دلیل عدم پیروی از اقدامات توصیه شده است.

نصب: لاستیک در دمای سردتر سخت تر می شود و مقدار نیروی لازم برای مونتاژ محل اتصال واشر آب بند الاستومری افزایش می یابد. نری لوله باید به درستی فقط تا خط عمق نفوذ به درون مادگی وارد شود و به لوله این امکان را می دهد که آزادانه در حین دماهای عملیاتی انبساط یابد. برای جلوگیری از یخ زدگی خطوط آب ، هر نوع زانویی و خم باید در عمق  حداقل ۱۲ اینچ (۳۰ سانتیمتری) زیر عمق یخبندان نصب شوند.

عملکرد و نگهداری در دمای پایین
بهره برداری: هیچ محدودیتی در دمای سرد برای بهره برداری از لوله  pvc وجود ندارد.
ذوب خطوط منجمد: با وجود اینکه پیشگیری بهترین روش است اما روش های ذوب شدن خطوط منجمد در فصل ۱۱ از هندبوک راهنمای لوله های  pvc  Uni-Bell بیان شده است.روش های نصب فارغ از مواد لوله مهمترین ملاحظات در هوای سرد است. ایمنی کارگران همیشه باید در نظر گرفته شود. قرار گرفتن طولانی مدت در برابر سرما ممکن است بر بهره وری و عملکرد کارگران تاثیر بگذارد.[aparat id=’https://www.aparat.com/v/zck5W’]

جهت خرید و یا استعلام قیمت با شرکت تماس حاصل فرمایید