لوله های سه لایه پی وی سی

لوله سه لایه پی وی سی

لوله های سه لایه پی وی سی و لوله و اتصالات یو پی وی سی

در این مقاله در مورد لوله های سه لایه پی وی سی و یو پی وی سی نکاتی را خدمت شما بازدید کننده محترم بازگو میکنیم.

 

دسته بندی های عمده

دو دسته عمده لوله مربوط به لوله کشی عبارتند از لوله‌های پلاستیکی و فلزی. لوله‌های پلاستیکی شامل پی وی سی، پلی وینیل کلر (CPVC)، لوله P.Pو PolyPipe®️ هستند. مس، فولاد ضد زنگ و فولاد گالوانیزه انواع مختلف لوله‌های فلزی هستند. همه لوله‌های به یک اندازه مفید و مؤثر نیستند و هر یک برای یک هدف خاص در لوله کشی استفاده می‌شوند.

7 نوع لوله برای لوله کشی و کاربردهای آنها

لوله پی وی سی(یو پی وی سی)

لوله‌و اتصالات پی وی سی یک نوع از لوله‌های پلاستیکی هستند که عمدتا برای حمل آب تحت فشار استفاده می‌شوند. این لوله‌ها در چندین اندازه استاندارد، از قطر ½ اینچ (1.3 سانتی متر) تا 4 اینچ (10.2 سانتی متر) موجود هستند. لوله‌ و اتصالات یو پی وی سی تنها برای آب سرد استفاده می‌شوند، زیرا آب گرم باعث ایجاد پیچش در لوله می‌شود. این لوله‌ها به طور کلی سفید رنگ هستند، هرچند برخی از آنها به رنگ خاکستری نیز عرضه می‌شوند.

لوله CPVC

CPVC یک نوع از لوله‌های PVC است که کلر اضافی دریافت کرده است. این لوله‌ها با رنگ زرد مشخص می‌شوند و می‌توانند آب گرم و سرد را از خود عبور دهند. CPVC انعطاف پذیرتر با دیواره‌های نازک‌تر از لوله‌های PVC است و قطر خارجی آن مشابه لوله‌های مسی بوده که طیف کاربردهای آن را گسترش می‌دهد.

لوله PEX

لوله PEX، که همچنین به عنوان لوله پلی اتیلن شناخته می‌شود، برای اولین بار در دهه 1920 تولید شد اما در سال‌های اخیر برای لوله کشی محبوب‌تر شده است. قطر خارجی آن مشابه لوله‌های مسی است و می‌تواند برای هر دو آب گرم و سرد استفاده شود. با این حال، لوله PEX دارای مقاومت گرمایی بسیار بالاتر نسبت به سایر لوله‌های لوله کشی است و اغلب در سیستم‌های گرمکن مبتنی به آب گرم استفاده می‌شود. این لوله‌ها در رنگ سفید خامه‌ای و همچنین قرمز و آبی عرضه می‌شود که به ترتیب برای لوله‌های گرم و سرد در لوله کشی استفاده می‌شوند.

لوله پلاستیکی

آخرین نوع لوله پلاستیکی PolyPipe®️، یک لوله ضخیم سیاه است که برای انتقال آب تحت فشار بالا، معمولا برای داخل و خارج خانه، استفاده می‌شود. این تقریبا به طور انحصاری در خارج از خانه استفاده می‌شود و معمولا برای جلوگیری از انجماد در زیر زمین دفن می‌شود. PolyPipe®️ بسیار سفت و سخت است و به ندرت برای اهداف دیگر استفاده می‌شود.

لوله مسی

لوله مسی نوعی از انواع لوله‌های لوله کشی است که در خانه استفاده می‌شود، هر چند که گران‌تر از لوله‌های پلاستیکی است. مس به طور خاص در برابر خوردگی مقاوم است و می‌تواند در دمای بالا مقاومت کند. لوله‌های مسی در سه اندازه مختلف – نوع M، L و K عرضه می‌شوند. نوع M دارای دیوارهای بسیار نازک است، در حالی که نوع L از ضخامت متوسط برخوردار ​​است و نوع K ضخیم‌تر از موارد دیگر است.

لوله فولادی

لوله فولادی ضد زنگ کمتر از سایر لوله‌های فلزی استفاده می‌شود، زیرا گران‌تر و سخت‌تر است. این عمدتا در محیط‌های دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا می‌تواند در برابر آب شور مقاومت کند که بیشتر لوله‌های فلزی دیگر را دچار خوردگی می‌کند. قیمت آن باعث می‌شود کمتر در کاربری‌های دیگر و یا در مناطق ایمن‌تر برای لوله‌های مسی مورد استفاده قرار بگیرد.

لوله گالوانیزه

لوله‌های گالوانیزه چندین سال در خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند که به طور معمول برای حمل آب در داخل و خارج از خانه بوده است. پوشش گالوانیزه از زنگ زدگی جلوگیری می‌کند و یک ظاهر خاکستری خشن به آن می‌دهد. استفاده از این لوله‌های سنگین، کمتر شده است، زیرا توسط لوله‌های PEX (لوله پلی اتیلن) جایگزین شده است که ارزان‌تر بوده و به همان اندازه با دوام است. لوله‌های گالوانیزه به طور معمول در قطرهای ½ اینچ (1.3 سانتی متر) و 2 اینچ (5.1 سانتی متر) عرضه می‌شوند.

فرآیند تولید لوله و اتصالات UPVC کاسپین پلیمر مرحله به مرحله

خط تولید لوله و اتصالات UPVC

پلی وینیل کلراید به‌وسیله پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلراید شکل می‌گیرد. تولید تجارتی قسمت اعظم پی وی سی عمدتاً از طریق بسپارش تعلیقی انجام می‌شود و از بسپارش‌های توده‌ای و امولسیونی به میزان کمتر و از بسپارش محلولی به ندرت استفاده می‌شود. پلی وینیل کلراید از بلورینگی ناچیزی برخوردار بوده اما به علت زنجیرهای حجیم بسپار (نتیجه استخلاف بزرگ کلر)از استحکام و سختی برخوردار است. تی جی برای آن بالا و به میزان ۸۱ درجه سانتیگراد است ولی میزان این تی جی آنقدر بالا نیست که فرایند با روشهای گوناگون را دچار مشکل کند. در مقابل حرارت و نور نسبتاً ناپایدار بوده و کلرید هیدروژن از آن خارج می‌شود. این ماده اثرات زیانبخشی روی خواص اشیا دم دست (اجزای الکتریکی) علاوه بر اثرات فیزیولوژیکی بر جای می‌گذارد. پی وی سی پلاستیکی سخت است که به‌وسیله اضافه کردن روان کننده‌ها نرم و انعطاف‌پذیر می‌شود. بیشترین مورد استفاده آن فتالیت است.

فرآیند های اصلی

محصولات لوله و اتصالات U-PVC از پودر خام PVC از طریق یک فرآیند فشاری و دمایی شکل می‌گیرند. دو فرآیند اصلی که در تولید استفاده می‌شوند، عبارتند از:

 • اکستروژن برای تولید محصولات پیوسته نظیر لوله
 • قالب‌گیری برای محصولات مجزا نظیر اتصالات

فرآیند مدرن U-PVC مستلزم به‌کار‌گیری روش‌های علمی-صنعتی پیشرفته برای کنترل دقیق متغیرهای فرآیند است. ماده‌ی پلیمری مورد استفاده، پودری با جریان آزاد است که نیازمند اضافه کردن پایدارکننده‌ها و روان‌کننده‌های مختلف است. به همین دلیل انتخاب فرمولاسیون و پس از آن اختلاط، دو عامل حیاتی در فرآیند تولید محسوب می‌شوند.

میکسر

پلیمر و افزودنی‌ها به دقت وزن می‌شوند و سپس به واحد اختلاط (میکسر)می‌روند.

میکسرهای با سرعت بالا، مواد اولیه را با یکدیگر مخلوط می‌کنند تا یک مخلوط خشک یکنواخت حاصل شود. در این مرحله، دمایی در حدود °C۱۲۰ از طریق اصطکاک و برش در میکسر ایجاد می‌شود.

در مراحل مختلف فرآیند اختلاط، افزودنی‌ها ذوب شده و روی سطح دانه‌های PVC را پوشش می‌دهند. پس از رسیدن به دمای مناسب، مخلوط به صورت اتوماتیک به یک مخزن خنک‌کننده انتقال می‌یابد و دمایش به سرعت به حدود °C۵۰ کاهش می‌یابد

اکسترودر

اکسترودر یکی از مهم ترین مراحل در خط تولید لوله است که دارای یک سیلندر با المنت‌های حرارتی قابل کنترل است که در آن مارپیچ‌/مارپیچ‌ های دقیقی می‌چرخند. اکسترودرهای جدید ماشین‌های بسیار پیچیده‌ای هستند که به دقت طراحی شده‌اند تا فشار و برش روی مواد در تمام مراحل فرآیند قابل کنترل باشد.

قالب

محصول مرحله‌ی قبل به درون سیلندر و مارپیچ فرستاده می‌شود تا از طریق گرما، فشار و برش به حالت «مذاب» مورد نظر برسد. در حین گذر از میان مارپیچ، ذرات PVC از تعدادی نواحی حرارتی می‌گذرد که باعث تراکم، یکنواختی بیشتر و گازگیری از جریان مذاب می‌شود. آخرین ناحیه فشار را افزایش می‌دهد تا مواد مذاب از داخل قالب عبور کنند و بر اساس اندازه و مشخصات لوله‌ی مورد نظر شکل بگیرند.

طراحی قالب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که تأثیر زیادی روی یکنواختی خواص محصول نهایی دارد.

کالیبراتور

پس از آن که لوله از قالب اکسترودر خارج شد، در یک کالیبراتور به کمک جریان هوا یا وکیوم به اندازه‌ی مطلوب می‌رسد. طول کالیبراتور در حدود سه برابر قطر لوله است. این طول برای ثابت کردن قطر لوله قبل از مرحله‌ی پایانی سرمایش در حمام آب با دمای کنترل شده ضروری است.

لوله به وسیله‌ی یک دستگاه کشش با سرعت ثابت از مراحل کالیبراسیون و سرمایش عبور می‌کند. کنترل سرعت بسیار مهم است، چرا که بر روی ضخامت دیواره‌ی محصول نهایی تأثیر می‌گذارد.

یک چاپگر همراستا در فواصل مشخص، لوله‌ها را بر حسب اندازه، نوع، تاریخ و … نشانه‌گذاری می‌کند و یک اره‌ی اتوماتیک لوله‌ها را بر حسب اندازه‌ی مورد نیاز می‌برد

یک دستگاه کوبله روی یک سر هر شاخه لوله، مادگی ایجاد می‌کند عموماً دو نوع مادگی وجود دارد: مادگی برای اتصال با با واشر لاستیکی و مادگی برای اتصال با چسب.

مرحله نهایی

محصول نهایی پس از بازرسی و انجام آزمون‌های آزمایشگاهی کنترل کیفی به انبار می‌رود تا در نهایت به مقصد مورد نظر ارسال شود. و با قیمت لوله واتصالات پی وی سی مقرون بصرفه با کیفیت عالی کاسپین پلیمر ابراهان به دست نمایندگان محترم برسد.

پلی وینیل کلراید پی وی سی(لوله واتصالات پلیکا)

به وسیله پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلراید صورت می گیرد. بخش فراوان تولید PVC اکثراً به وسیله بسپار تعلیقی صورت می گیرد. به عبارتی بسپار توده ای و بسپار امولسیونی در اندک موردی مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی وینیل کلراید (PVC) از میزان بلورینگی اندکی بهره مند است، منتها به دلیل زنجیرهای قطور دارای استقامت و استواری خوبی می باشد.
تی جی بالا در پی وی سی به مقدار ۸۱ درجه سانتیگراد است اما مقدار این تی جی به حدی زیاد نمی باشد تا فرایند با روش‌های مختلف را دستخوش مشکلات کند. پی وی سی در برابر حرارت و نور تقریباً بی ثبات است و کلرید هیدروژن از آن آزاد می شود. این ماده تاثیرات زیان باری بر ویژگی های اشیا دم دست(اجزای الکتریکی) ضمن تاثیرات فیزیولوژیکی را باقی می گذارد.

مخلوط کن‌ پودری:

 

 

در هم آمیختن مواد متفاوت به وسیله مخلوط کن های پودری صورت می گیرد. لازم به ذکر است که آمیختن پایدار کننده، روان کننده، پیگمنت و غیره لازم است تقریباً کم باشد و احتمال بروز مشکلاتی را دارند.

دستگاه‌ ژلیفیکاسیون:

 

 

دستگاه های ژلیفیکاسیون از مدل ماشینهایی هستند که ورقه تولید می کنند.

دستگاه‌های فرم دادن:

 

 

دستگاه های فرم دهنده متشکل از یک و یا چند عدد پیچ مته ای گردان است.

کلندرها:

 

 

در کلندرها برای تهیه ورقه‌ هایی که از جنس کایوچو و ترموپلاستیک هستند، برای طول های بالا، رزین نرم شده را مابین دو و یا تعدادی سیلندر گذر می‌دهند.

شکل دهی در فشار پایین:

 

 

 

در شکل دادن در فشار کم قالب گیری از طریق فشار و همچنین انژکسیون خیلی فوری انجام می شود و همچنین از آن جهت ساختن اشیاء قالب گیری شده با سایز کوچک و میانه بکار برده می شود. از دیگر روش ها می توان مواردی مانند قالب گیری به صورت تزریقی، اکستروژن و همچنین شکل دادن حرارتی را نیز نام برد.

مواد اولیه لوله پلیمری یا لوله پلیکا چیست ؟

 

 

 

برای اولین بار پلیمر به وسیله یک شیمیدان به اسم رنالت مورد استفاده قرار گرفت این اتفاق نیز در سال ۱۸۳۵ آغاز شد. اولین مورد استفاده تجاری از پلیمرها درسال ۱۸۳۴ شروع شد این در حالی بود که نخستین پلاستیک مصنوعی در سال ۱۸۶۸ و به اسم نیترات سلولز کشف شد و ۱۸۶۸ نیز به بازار ارائه شد. برای آشنایی بیشتر شما با این مواد می توان بیان کرد که نایلون در ۱۹۳۸ و مواد پلی اتیلنی در سال ۱۹۴۲ و پلی پروپیلنها در ۱۹۵۷ و پلی بوتیلن ها در ۱۹۷۴ و کریستالهای مایع هم در ۱۹۸۵ رواج یافتند. در واقع انواع پلیمرها در سه نوع پلیمر های طبیعی و پلیمرهای طبیعی اصلاح شده و همچنین پلیمرهای مصنوعی می باشند. خستین پلاستیکهای صنعتی مدرن تقریباًصد سال عرضه شد. البته در ۱۰ سال گذشته رشد روز افزونی در صنایع به وجود آمده است که سبب شده است تقریباً ۶۰ پلیمر خیلی مهم به بازار ارائه شود که البته مشتقات آن ها در واقع بالای ۲۰۰۰ نوع می باشد و باز هم در حال رشد روز افزون است.

پایدار کننده حرارتی پی وی سی و ویژگی های آن

 

 

 

پایدار کننده حرارتی پی وی سی (استابیلایزر پی وی سی) به دلیل ناپایداری پی وی سی(pvc) از نقطه نظر

گرمایی مورد استفاده قرار میگیرد و در بهبود خصوصیات محصول نهایی تاثیر به سزایی می گذارد.

 

 

پایدار کننده حرارتی (استابیلایزر پی وی سی)

 

 

پی وی سی (PVC) به علت نقص های موجود در ساختار پلیمری اش به طور ذاتی از لحاظ گرمایی ناپایدار است. در حقیقت در طول فرآیند اکسترودر پی وی سی که همراه با تنش و گرما می باشد، فرآیند تخریب پی وی سی(pvc) با آزاد شدن اتم های کلر فعال آغاز می شود. استفاده از مواد پایدار کننده حراتی ،

هیدرو کلرزدایی و خود اکسایشی را کند کرده و از تخریب پی وی سی (PVC) در زمان فرآیند در اکسترودر جلوگیری می کند. همچنین استفاده از مواد پایدار کننده حرارتی به حفظ پایداری نوری در زمان کاربری نیز کمک می کند.

کاربرد های پایدار کننده حرارتی (استابیلایزر پی وی سی) شامل موارد زیر می باشد:

 • پروفیل های اکسترود شده در و پنجره پی وی سی (PVC)
 • ورق و فیلم پی وی سی (PVC) کلندر شده
 • لوله و اتصالات پی وی سی(PVC)
 • قطعات تولیدی از قالبگیری تزریقی و دمشی
 • لوله برق (داکت) پی وی سی (PVC)
 • ورق فومیزه پی وی سی (PVC)
 • چرم مصنوعی پی وی سی(PVC)
 • ژئومبران پی وی سی(PVC)
 • فیلم شرینک پی وی سی(PVC)
 • فیلم استرچ-کلینگ پی وی سی(PVC)

از ویژگی های پایدار کننده حرارتی (استابیلایزر پی وی سی) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش یافتن مقاومت حرارتی
 • کاهش زردی ناشی از فرآیند شدن پی وی سی (PVC) در محصول نهایی
 • مقاومت نوری بالا
 • فرآیند پذیری خوب و مناسب
 • بهبود یافتن کیفیت سطوح قطعات تولیدی
 • افزایش یافتن راندمان تولیدی

اتصالات Pvc

تحقیقات درباره محاسن زیست محیطی PVC

 

 

انجمن لوله , و اتصالات پلیکا امریکا برای نخستین بار اعلامیه محیط زیستی محصولات را برای لوله و اتصالات آب آشامیدنی و فاضلاب منتشر کرده است که مورد تایید سازمان جهانی NSF نیز قرار گرفته است.

این اعلامیه در انطباق با دستورالعمل های مدیریت (ISO 14025) طراحی شده است و در راستای آن تاثیرات چند محصول لوله و اتصالات پی وی سی در طول عمر آن ها مورد بررسی قرار گرفته است. این طرح شامل لوله واتصالات PVC تحت فشار جهت انتقال آب آشامیدنی، لوله و اتصالات پلیکا اصلاح شده و خطوط لوله اصلی شبکه های فاضلاب می باشند.

با توجه به گفته های آقای “Amber DZikowicz مدیر تجاری موسسه بین المللی NFS در واحد Sustainability ، در اعلامیه انجمن PA پی وی سی، اثرات محیطی به طور واضح بیان شده است که برای سازندگان و منابع شهرداری در جهت اهداف محیط زیستی آنان بسیار مهم می باشد.

نتایج بدست آمده از محاسن زیست محیطی PVC

 

 

در این اعلامیه تاثیرات مثبت و منفی لوله های پی وی سی بر محیط زیست ارائه شده است. به عنوان مثال استفاده از لوله و اتصالات آب آشامیدنی در مرحله ای که پمپاژ باید بر نیروی اصطکاک غلبه کند تا آب را در طول لوله به حرکت درآورد، بیشترین تاثیر تخریبی محیط زیستی در طول عمر لوله ها را دارد (به دلیل مصرف انرژی) که البته در اعلامیه فوق اشاره شده که به دلیل سطح صاف لوله های پی وی سی و حداقل بودن نیروی اصطکاک، این لوله ها حداقل مصرف انرژی را نسبت به سایر لوله ها خواهند داشت.

ساخت پی وی سی جهت کاربردهای زیست پزشکی

 

 

پلی وینیل کلراید یا به عبارتی پی وی سی بعد از پل اتیلن و پلی پروپیلن به عنوان یک ماده ارزان شناخته شده است. همچنین این ماده سومین پلیمر سنتزی تولید شده از لحاظ میزان آن بسیار فراوان می باشد. نرم کننده ها به شکل فراوانی برای ایجاد انعطاف پذیری در pvc که به طور معمول شکننده است، مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای افزودنی های پی وی سی

 

 

استرهای فتالات، از ترکیبات با جرم مولی پایین معمولاً نخستین انتخاب برای افزودنی ها هستند اما از نقاط ضعفی نیز برخوردارند که به راحتی از ماتریس پلیمر انتشار می یابند و در محیط، غذاها و ضایعات خانگی، در بدن حیوانات و انسان یافت می شوند. از دست رفتن نرم کننده باعث ایجاد تغییراتی در ویژگی های طولانی مدت مواد می شود، همچنین هنگامی که نرم کننده ها به بدن انسان راه می یابند، سبب بروز تاثیرات بیولوژیکی و سمی می شوند،. به همین جهت این سیستم ها به وسیله FDA جهت کاربردهای پزشکی ممنوع شده است.

نرم کننده های الیگومریک

 

 

نرم کننده های الیگومریک که نیاز به چند نقطه مهار دارند و ویژگی های سازگاری بهینه شده را نشان می دهند می تواند به عنوان معادل مفید باشد و می توانند به عنوان جایگزینی بدون مهاجرت،برای افزودنی های فتالاتی باشند.

مطالعات قبلی نشان داده است که پیوند کوالانسی نرم کننده های فتالاتی به زنجیره پلیمری قادر است که از هرگونه مهاجرت جلوگیری کند.

با این حال، این استراتژی نشان داده است که یک محدودیت مهم باتوجه به بهره وری نرم کننده وجود دارد. و این به خاطر این واقعیت است که پیوند کوالانسی، سختی را به آن بخش زنجیره هایی که افزودنی به آن پیوند داده شده، القا می کند.

نتیجه :

 

 

در نتیجه هر چه تعداد مولکول های مهار نرم کننده بالاتر باشد، منجر به سطح بالاتری از القای سختی زنجیره ها و اثر نرم شدگی ضعیف تر می شود. Helmut Reinecke و همکارانش از موسسه علوم پلیمر در مادرید گزارش دادند که این نقطه ضعف ممکن است با استفاده از نرم کننده با پایه از پلی اتر الیگومریک (PEO-PPO) کاهش یابد.
در این روش اتصال، مقادیر بالای وزنی از افزودنی با استفاده از محل های بسیار کم مهار ممکن است، بنابراین بهره وری از نرم کننده را تا حد زیادی بهبود می دهد.

در واقع سیستم های جدید نشان می دهند که برای آماده سازی پی وی سی نرم شده بدون مهاجرت افزودنی ها با ارائه خواص فیزیکی_شیمیایی قابل تنظیم از خیلی انعطاف پذیر به نیمه سخت مناسب هستند. به طور ویژه ، دستیابی به نرم شدگی مشابه در مخلوط فتالات/ پی وی سی استاندارد بدون اتصال با استفاده از مقادیر معادل از نرم کننده ، امکان پذیر است. این طبقه از نرم کننده واکنش پذیر،می تواند به یک روش اقتصادی و زیست محیطی سنتز شده و اجازه می دهد که پی وی سی نرم شده در کاربردهای بخش پزشکی بازبینی شود.

کمک فرآیند پی وی سی چیست؟

 

 

کمک دهنده‌های فرآیند PVC به رزین‌های گرمانرم گفته می‌شود که باعث آسان تر شدن فرآیند می‌شوند.

این کمک دهنده های پی وی سی باعث بهبود بخشیدن به ویژگی‌هایی خواهند شد، که به شرح زیر است :

 • سرعت بخشیدن به فرآیند ذوب
 • افزایش استحکام و چسبندگی مذاب
 • کاهش تمایل به شکست مذاب
 • افزایش گرانروی مذاب(به جز PAMS-پلی آلفا متیل استایرن که بیشتر موارد، آن را کاهش می‌دهد)

مواد کمک فرآیند، به وسیله افزودن بر ضریب اصطکاک و نیز چسبندگی بین رزین و سطح تماس (در ماشین ابزار فرآیند) باعث می‌شوند تا انرژی بیشتری به آمیزه انتقال یابد و فرآیند ذوب با سرعت بالاتری انجام شود.

در بین مواد متنوع کمک فرآیند پی وی سی، PMMA –پلی‌متیل‌متاکریلات- از اهمیت بالاتری نسبت به سایر مواد در این گروه برخوردار است. به وسیله افزایش این نوع کمک دهنده به آمیزه پی وی سی سخت، جریان مذاب لغزنده در دیواره به جریان مذاب چسبنده به دیوار تبدیل می‌شود. این تغییرات در چگونگی رفتار سیلان ماده مذاب، علاوه بر برخورداری از اهمیت بسیار بالا برای سهولت فرآیند، تأثیر موثری بر کیفیت فرآورده تولید شده و همچنین میزان شفافیت آن دارد.

فرآیند اکستروژن

 

 

در این روش فرآیندی از مواد اصلاح‌کننده فرآیندپذیری که دارای وزن مولکولی اندک تا متوسط می‌باشند، استفاده می شود. در این مورد، مقدار مصرف در حدود بین ۱-۵ درصد متغیر است. برای ساخت و تولید انواع لوله، اصلاح‌کننده PMMA جهت براقی بالا و جلوگیری از شکست مذاب به مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

به طور کلی در فرآیند اکستروژن، آمیزه اصلاح شده پی وی سی نسبت به آمیزه اصلاح‌نشده، از مزایای بهتری به صورت زیر برخوردار است:

 • جریان بهتر مواد در قیف
 • سیلان سریع‌ تر و بهتر مذاب
 • افزایش یکنواختی مذاب
 • استفاده دلخواه از دیگر افزودنی‌ها
 • درجه حرارت کمتر فرآیند
 • افزایش بازدهی
 • دست یافتن به سطح اکسترودر شده صاف‌تر و براق‌تر
 • افزایش استحکام مکانیکی فرآورده نهایی- به دلیل فزونی همگنی مذاب

فرآیند قالب گیرى تزریقی

مقدار مصرف مواد کمک دهنده فرآیند در قالبگیری تزریقی، اغلب بین ١-٣ درصد در نوسان است . این مواد، باعث بهبود بخشیدن عوامل زیر در آمیزه می شوند :

 • امکان استفاده از پی وی سی با عدد k بالاتر که خواص مکانیکی را افزایش می دهد.
 • سبب سیلان سریع تر مذاب می شود.
 • در بعضی فرآورده ها، گرانروی مذاب کاهش می دهد.
 • همگنی بیشتر در جریان مذاب را تأمین می سازد.
 • باعث افزایش یافتن سرعت تزریق می شود.
 • سطح را صاف و براق می کند.

باعث افزایش استحکام مکانیکی می شود.

فرآیند کلندرینگ

کمک دهنده های PMMA در این روش فرآیندی، باعث افزایش همگنی در مذاب می شوند و همچنین باعث بهبود رفتار و ویژگی های ماده مذاب می شود که نتیجه آن نیز افزایش سرعت حرکت غلتک ها و همچنین افزایش براقی محصول می باشد.

اکثراً در کلندرینگ، از کمک دهنده ها PMMA که دارای وزن مولکولی متوسط می باشند، استفاده می شود. اما در شرایطی که شفافیت در محصول مورد نظر نباشد، کوپلیمرها استایرن/متاکریلات به کار می روند. در صورت استفاده از مواد گفته شده، ویژگی هایی که پدید می آید که باعث بهبود عوامل زیر می شوند:

 1. افزایش سرعت کلندرینگ
 2. افزایش یافتن همگنی در مذاب
 3. جدا شدن آسان از غلتک ها
 4. به وجود آمدن سطح براق
 5. بهبود رفتار ماده در فرآیند شکل دهی حرارتی

 

 

فرآیند قالب گیری دمشی

در تولید قطعات توخالی مثل بطری، همگنی کامل سیلان مذاب امری ضروری است. کنترل کردن میزان تورم دای بعد از عبور از کلگی دستگاه در این نوع فرآورده ها، به وسیله استفاده از مواد کمک دهنده فرآیندی که دارای وزن مولکولی متوسط و زیاد هستند، انجام می گیرد. میزان مصرف کمک دهنده های فرآیند در قالب گیری دمشی در حدود ٠.۵ الی ٣ درصد متغیر است.

 

 

کمک کننده های فرآیند PMMA باعث بهتر شدن ویژگی ها در قالب گیری دمشی به صورت زیر می شوند:

 • بهتر شدن جریان مواد در قیف
 • سیلان سریع تر مذاب
 • یکنواختی بیشتر در مذاب
 • بهتر شدن براقی در سطح
 • کاهش پخش نور که شفافیت بیشتری به همراه دارد.
 • یکسان شدن ضخامت
 • بهینه شدن مقدار تورم بعد از عبور مواد از دای
 • بهبود فرآیند آمیزه اصلاح شده، از طریق مواد مقاوم کننده در برابر ضربه
 • بهبود ویژگی چاپ پذیری

 

افزودنی جدید برای افزایش سرعت در تولید PVC

شرکت Silvergate متخصص در تولید مستربچ در بریتانیا می باشد که کوفق به تولید یک افزودنی جدید شده است که باعث سرعت بخشیدن به تولید پی وی سی جهانی می شود.

هدف به طور ویژه برای تولید پی وی سی است که به موجب آن، این تکنولوژی توانایی برای از بین بردن بسیاری از مشکلات ذاتی تولید که به وسیله تولیدکنندگان ورق و پروفیل پی وی سی تجربه شده است، دارد.

عملکرد افزودنی Optiblo برای پی وی سی

این افزودنی جدید لوله و اتصالات پی وی سی که وارد بازار شده است به سرعت تبدیل به راه حل های کم هزینه شده که تولیدکنندگان را به سوی تولید با هزینه پایین می راند. این شرکت ادعا می کند که تکنولوژی Optiblo ضمن در کاهش هزینه ها و مقرون به صرفه بودن، سرعت تولید را برای ارائه خروجی سود آور، افزایش می دهد.

گزارش شده است که این تکنولوژی نتایج بزرگی برای مصرف کنندگان و تولیدکنندگان فعال در سراسر اروپا در بر خواهد داشت. مدیر عامل Silvergate آقای Tony Bestall است و درباره بازخورد اولیه این افزودنی بیان کرده است که این فناوری جدید به وسیله تعدادی از تولیدکنندگان پی وی سی آزمایش شده و تمام تجربیات نتایج نشان دهنده افزایش یافتن خروجی، کاهش هزینه های انرژی و پراکندگی بهتر رنگ در محصولات نهایی است که کاملاً در یک زمان بسیار سریع تر بدست آمده است.

هیچ محصول دیگری در بازار وجود ندارد که بتواند بازده عملیاتی را به همراه افزایش بهره وری داشته باشد و به طور مدوام در بهبود کیفیت جز نهایی برآید. همچنین ضمن اثر بخشی و مزایای فراوان آن، Optiblo دارای هزینه مناسب می باشد و برای تمامی تولید کنندگان پلاستیک در تمام رنگها و دراندازه های سفارشی در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

 

 

استانداردها

لوله و اتصالات فاضلاب PVC برای بیش از 60 سال مورد استفاده قرار گرفته است، در ابتدا در قطرهای كوچكتر اما در حال حاضر در اندازه های تا 60 اینچ در دسترس است.

 

لوله و اتصالات فاضلاب FRP برای یک دوره زمانی کوتاهتر در دسترس بوده اند، اصولا به قطر 24 اینچ و بزرگتر موجود است.

لوله های فاضلاب با قطر بزرگ FRP و PVC طبق استانداردهای فعلی ASTM به شرح زیر تولید می شوند :

 

 • • FRP – ASTM D3262 “: لوله فاضلاب الیاف شیشه (رزین ترموست( گرما سخت) تقویت شده با الیاف شیشه)- استاندارد ویژگی ها “
  • “• PVC – ASTM F679 ” لوله و اتصالات فاضلاب پلاستیک ثقلی پلی وینیل کلرید (PVC) با قطر بزرگ – استاندارد ویژگی ها “

 

 

 

سفتی لوله :(PS)نیازی به تعیین PS بالاتر برای PVC نیست

یک سوء تفاهم رایج این است که لوله PVC باید با PS بالاتر مشخص شود تا با لوله FRP برابر باشد. PVC و FRP هر دو از تست مشابهی برای تعیین PS استفاده می كنند: ASTM D2412 “تعیین ویژگی های بارگذاری خارجی لوله پلاستیکی به وسیله بارگذاری صفحه موازی-روش آزمون.”همچنین، هر دو استاندارد لوله ی pvc و FRP شامل متداول ترین PS با psi 46 و محصول با انعطاف پذیری کم با PS 72 تا psi 75 می باشند. استاندارد F679 برای PVC نیز مقدار محکم تر(سفت تر) با PS ،psi 115 را فراهم می کند. از آنجایی که مقادیر PS مشابه هستند، محاسبات تغییر شکل، بدون در نظر گرفتن نوع لوله مورد استفاده، باید درصد تغییر شکل مشابهی را فراهم آورد.

 

در طراحی لوله انعطاف پذیر، معمولا کیفیت لوله تعبیه شده تأثیر بیشتری در محدود کردن تغییر شکل لوله نسبت به سفتی لوله دارد. با این حال، الیاف شیشه نسبت به کیفیت تعبیه حساسیت بیشتری دارد زیرا انعطاف پذیری کمتری دارد و در معرض کرنش خوردگی است.

 

به طور خلاصه، هر دو استاندارد شامل لوله هایی با سفتی معادل 46 و 72 تا 75 psi هستند. PVC دارای یک خط محصول سوم است که در 115 psi بسیار سفت تر است. FRP قادر به تولید محصولاتی با سفتی بالاتر از 72 psi است، اما این امر نیاز به کاهش تغییر شکل مجاز لوله دارد. هر دو لوله FRP و PVC لوله انعطاف پذیر محسوب می شوند و از همان روش آنالیز استفاده می کنند .( معادله اصلاح شده آیووا). این بدان معناست که برای هر دو محصولات با بارگیری یکسان و همان PS یک تغییر شکل یکسان اتفاق می افتد. با این حال، FRP محدودیت های بسیار سخت تری را در مورد میزان تغییر شکل مجاز دارد:

(کوتاه و بلند مدت) PVC: 5/7 % – (طولانی مدت) ;(کوتاه مدت) 5 % FRP: 4% .

به دلیل تغییر شکل مجاز بیشتر، لوله و اتصالاتU PVC را می توان تا عمق بیشتری دفن کرد. روش دیگری بیان می کند که تغییر شکل مشابهی برای هر دو لوله اتفاق می افتد، اما FRP در مقادیر کمتری (سطح های پایین تری) از تغییر شکل، در معرض آسیب قرار می گیرد. استاندارد FRP، ASTM D3262 ، به کرنش خوردگی توجه می کند، که می تواند حداکثر تغییر شکل لوله FRP را ،وقتی لوله برای یک عمر 50 ساله طراحی شده است، تا 4٪ محدود کند. همچنین، لوله های FRP اغلب با آسترداخلی وینیل استر مشخص می شوند که حداکثر تغییر شکل طولانی مدت را به 4٪ و تغییر شکل کوتاه مدت را به 3٪ محدود می کند . مقاومت در برابر ضربه – تأثیرات ساختاری می تواند به خرابی FRP نصب شده منجر شود
طبق استاندارد ASTM F679 لوله فاضلاب ثقلی PVC برای مقاومت در برابر ضربه مطابق با استاندارد ASTM D2444 ” تعیین مقاومت در برابر ضربه لوله و اتصالات گرمانرم به وسیله یک وزنه (سقوط آزاد)-روش آزمون” آزمایش می شود. FRP چنین آزمایشی را لازم ندارد، که تعجب آور است زیرا در صورت قرار گرفتن در معرض نیروهای ضربه ای ،آستر داخلی FRP می تواند ترک بخورد. ترک خوردن آستر داخلی لوله FRP می تواند باعث شکست زودرس لوله ناشی از کرنش خوردگی شود.

 

 

 

مقاومت در برابر سایش – FRP به طور متوسط ساییدگی بیشتری دارد

 

بر اساس آزمایش سایش از مواد مختلف لوله توسط مؤسسه سازه های هیدرومکانیکی و هیدرولیکی از دانشگاه فنی دارمشتات آلمان (TUD)، لوله PVC حدود سه تا چهار برابر لوله FRP، مقاومت در برابر سایش دارد. آزمون TUD اکنون به یک روش استاندارد برای آزمون سایش لوله ها تبدیل شده است.

 

 

طراحی عمر – FRP در معرض کرنش خوردگی است

 

لوله و اتصالات فاضلاب PVC در زمان استفاده خراب نمی شود ( عمر طراحی آن بیش از 100 سال است). در واقع اخیرا یک مطالعه در استرالیا نشان داد که عمر مورد انتظار از لوله فاضلاب PVC نصب شده نزدیک به 288 سال خواهد بود . در مقابل، FRP در معرض کرنش خوردگی است. در صورت بروز ترک در قسمت داخلی یا بیرونی، لایه های داخلی FRP در معرض خوردگی قرار میگیرند. اگر لوله تغییر شکل بیش از اندازه ای را تجربه کند این ترک ها می توانند رخ دهند. با توجه به انتشارات صنعتی و استاندارد ASTM D3262، عمر طراحی FRP در حداکثر سطح تغییر شکل آن، تنها 50 سال است. یکی از دلایل ماندگاری لوله PVC این است که یک ماده همگن است، به این معنی که در سراسر دیواره لوله از ماده یکسان استفاده می شود. در مقابل، FRP ماده کامپوزیتی است که از لایه های مختلف پرکننده، رزین و الیاف تشکیل شده است که توانایی آنها در برابر خوردگی متفاوت است.

 

 

مزیت لوله و اتصالات فاضلاب PVC

 

همانطور که در بالا نشان داده شده است، هنگام مقایسه لوله های فاضلاب الیاف شیشه ای و PVC ، PVC برنده واضح است زیرا :
• سفتی بیشتری را فراهم می آورد .
• مقاومت سایشی چهار برابر بیشتر دارد .
• با توجه به تغییر شکل، لوله های سازگارتری هستند .
• عمر طراحی طولانی تری دارد .
• مقاومت در برابر ضربه به طور قابل توجهی بیشتر است .

 

 

 

برای مصارف لوله فاضلاب با قطر بزرگ، PVC محصول مورد نظر است

 

 

مراکز تاسیساتی برای شبکه های فاضلاب به دنبال لوله هایی با قطر بزرگتر از صنعت لوله های PVC هستند که ویژگی های مورد نظر و اثبات شده را داشته باشند. با توجه به اینکه شهرداری ها و مهندسان سعی در کاهش هزینه ها و بهبود عملکرد سیستم دارند باید به برخی از تفاوتهای اساسی بین لوله های فاضلاب PVC و FRP توجه کرد.

استفاده از PVC بازیافتی در لوله های ساندویچی

 

 

استفاده مجدد از ضایعات PVC در لوله های ساندویچی، توانسته سالانه هزاران تن از ضایعات استرالیا را کاهش دهد که به طور خاص مهم ترین برتری این نوع محصولات است.

 

چکیده:

 

 

بیش از دو دهه است که در استرالیا از لوله های U-PVC ساندویچی در موارد مختلفی از جمله، لوله های ونت سیستم فاضلاب ساختمان، زهکشی آب باران و مجاری سیم کشی برق استفاده می گردد.

این ماده از جنبه های گوناگون زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی در مقایسه با لوله های تک لایه PVC، برتری دارد. استفاده مجدد از ضایعات PVC در لوله های ساندویچی، توانسته سالانه هزاران تن از ضایعات استرالیا را کاهش دهد که به طور خاص مهم ترین برتری این نوع محصولات است.

لایه ساندویچ عموما بصورت فوم بوده که به علت مصرف مواد اولیه کمتر، وزن پایین تر لوله و همچنین مصرف انرژی کمتر، باعث برتری بیشتر این نوع محصولات می شود.

در این مطلب، در مورد مسائلی که هنگام استفاده از مواد بازیافت در لوله های ساندویچی ممکن است پیش بیاید بحث می کنیم.

 

 

مقدمه:

 

 

اولین بار لوله های ساندویچی در دهه 1980 در اروپا با هدف ارتقا فرآیندپذیری ضایعات PVC به عنوان مواد بازیافت، توسط Alphacan توسعه داده شدند.

همچنین این فرآیند توانست مزایای دیگری چون وزن کمتر و قیمت پایین تر در مقایسه با لوله های تک لایه ایجاد نماید. فن آوری ساخت لوله های ساندویچی در سال 1996 توسط شرکت Key Plastic به استرالیا معرفی شد.

این شرکت اولین لوله های ساندویچی را با نام Bipex و تحت کاربری لوله های ونت سیستم فاضلاب و زهکشی آب باران وارد بازار کرد. برگ برنده این شرکت، قیمت پایین تر در مقایسه با سایر رقبا بود. لایه ساندویچ می تواند بنا به درخواست یا کاربرد، بصورت جامد یا فوم باشد.

این که در فرآیند لوله ای از مواد بازیافت استفاده گردد یا نه به عواملی چون دسترسی و کیفیت بازیافت مورد استفاده بستگی دارد. شرکت بلافاصله شروع به تولید لایه ساندویچ از جنس فوم کرد تا وزن لوله را پایین آورده و همچنین دنبال منابع مناسب بازیافتی U-PVC بود تا در لایه فوم استفاده گردد.

لوله های U-PVC ساندویچی به سرعت توانستند از جایگاه مناسبی در صنعت آب استرالیا برخوردار شوند و به ویژه سهم بالائی از لوله های ونت سیستم فاضلاب را به خود اختصاص دادند. در حال حاضر لوله های U-PVC ساندویچی در سایزهای 100 الی 300 میلی متر تولید می شوند.

 

 

کیفیت مواد بازیافتی:

 

مواد بازیافتی قابل استفاده در لوله های ساندویچی، از سه منبع استاندارد، در دسترس می باشند: ضایعات درون کارخانه (Internal Rework)، ضایعات صنعتی (Post-Industrial) و ضایعات شهری (Post-Consumer).

از آنجایی که کیفیت مواد بازیافتی مورد استفاده، بسته به منبع آن، متفاوت خواهد بود، لذا کاربرد نهائی مواد بازیافتی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. به عنوان مثال، در نوع لوله ای که برای تولید آن از مواد بازیافتی استفاده می شود، کیفیت مواد بازیافتی مصرفی تاثیر گذار خواهد بود.

اولین قدم در استفاده از PVC بازیافتی آن است که ذرات، به منظور فرآیند پذیری مجدد به اندازه کافی ریز و خرد شوند. هرچه فرآیند بازیافت بهتر انجام شود اندازه ذرات نیز ریزتر می شود.

در حالت ایده آل ذرات با اندازه کمتر از 500 میکرومتر برای فرآیند مناسب هستند، هرچند که در عمل دستیابی به این اندازه، به دلیل مصرف بالای انرژی امکان پذیر نیست.

تولیدکنندگان عموما ذرات با اندازه کمتر از 1 میلیمتر را جهت فرآیند استفاده می نمایند. اگر فرمولاسیون و کیفیت مواد بازیافتی مشخص باشد (به عنوان مثال: مواد بازیافتی از خود کارخانه می باشد)، نیازی به میکرونیزه کردن ذرات نیست و میتوان ذرات با اندازه کمتر از 10 میلیمتر را در فرآیند تولید لوله استفاده نمود.

هر زمان که ممکن باشد، تولیدکنندگان، لایه داخلی را به شکل فوم تولید می نمایند تا بتوانند مصرف مواد اولیه را پایین بیاورندو از مواد بازیافتی استفاده نمایند.

آلودگی های خارجی در اینجا یک مشکل به حساب می آیند زیرا می توانند فرآیند فوم شدن را دچار اختلال کرده و باعث ایجاد حباب در سطح لوله شوند و همچنین اگر میزان این آلودگی زیاد باشد می تواند بعضا باعث پارگی در دیواره لوله های با قطر پایین شود. بدین منظور، ذرات میکرونیزه را نیز از یک صفحه فیلتر عبور می دهند تا از آلودگی های احتمالی همراه با ذرات، پاک شوند.

 

 

فواید:

لوله های ساندویچی مزایایی از جهات مختلف در مقایسه با لوله های تک لایه دارند که شامل موارد ذیل می باشد:

 

 

الف) کارایی:

– تمام استاندارد های مربوط به محصول در آن رعایت شده
– هیچگونه کاهش خواصی در مقایسه با لوله های تک لایه معمول ندارد کما اینکه در برخی موارد استفاده از بازیافت باعث بهبود خواص نیز می شود
– کاهش وزن با استفاده از لایه فوم

 

 

ب) اقتصادی:

– اجتناب از هزینه های دفع مواد زاید و نگه داری مواد
– کاهش قیمت در محصولاتی که از فوم استفاده شود
– کاهش هزینه های حمل و نقل، جابجایی و نصب با کاهش وزن
– پیشگیری از عوارض دفن ضایعات پلیمری

 

 

ج) زیست محیطی:

– تبدیل مواد قابل بازیافت به محصول به جای دفن آنها
– کاهش اثرات کربن در محیط به خصوص در حالت استفاده از فوم
– انرژی کمتر در مقایسه با محصولات جایگزین

 

 

د) اجتماعی:

– کاهش خطرات برای تولید کننده یا نصاب با توجه به وزن کمتر
– کاهش قیمت لوله و سهولت در استفاده

 

 

خلاصه:

لوله های ساندویچی فواید زیادی، هم برای صنایع تولید پلاستیک و هم برای جامعه دارند زیرا منجر به استفاده از حجم بالایی از مواد بازیافتی می شوند.

با توجه به عملکرد خیلی خوب لوله های ساندویچی فوم دار در لوله های ونت سیستم فاضلاب ساختمان و زهکشی آب باران، از این فن آوری، به وفور در استرالیا جهت تولید لوله های مورد نیاز استفاده می گردد.

قیمت لوله سه لایه پی وی سی

لوله های سه لایه پی وی سی
فرآيند مدرن PVC-U مستلزم به‌کار‌گيري روش‌هاي علمي-صنعتي پيشرفته براي کنترل دقيق متغيرهاي فرآيند است. ماده‌ي پليمري مورد استفاده، پودري با جريان آزاد است که نيازمند اضافه کردن پايدارکننده‌ها و روان‌کننده‌هاي مختلف است. به همين دليل انتخاب فرمولاسيون و پس از آن اختلاط، دو عامل حياتي در فرآيند توليد محسوب مي‌شوند.

قیمت لوله های سه لایه پی وی سی

در مراحل مختلف فرآيند اختلاط، افزودني‌ها ذوب شده و روي سطح دانه‌هاي PVC را پوشش مي‌دهند. پس از رسيدن به دماي مناسب، مخلوط به صورت اتوماتيک به يک مخزن خنک‌کننده انتقال مي‌يابد و دمايش به سرعت به حدود °C?? کاهش مي‌يابد.

اکسترودر قلب فرآيند توليد لوله‌ي PVC-U است، که داراي يک سيلندر با المنت‌هاي حرارتي قابل کنترل است که در آن مارپيچ‌/مارپيچ‌هاي دقيقي مي‌چرخند. اکسترودرهاي جديد ماشين‌هاي بسيار پيچيده‌اي هستند که به دقت طراحي شده‌اند تا فشار و برش روي مواد در تمام مراحل فرآيند قابل کنترل باشد.لوله های سه لایه پی وی سی

محصول مرحله‌ي قبل به درون سيلندر و مارپيچ فرستاده مي‌شود تا از طريق گرما، فشار و برش به حالت «مذاب» مورد نظر برسد. در حين گذر از ميان مارپيچ، ذرات PVC از تعدادي نواحي حرارتي مي‌گذرد که باعث تراکم، يکنواختي بيشتر و گازگيري از جريان مذاب مي‌شود.

آخرين ناحيه فشار را افزايش مي‌دهد تا مواد مذاب از داخل قالب عبور کنند و بر اساس اندازه و مشخصات لوله‌ي مورد نظر شکل بگيرند. طراحي قالب از اهميت بسيار بالايي برخوردار است، چرا که تأثير زيادي روي يکنواختي خواص محصول نهايي دارد.لوله های سه لایه پی وی سی

پس از آن که لوله از قالب اکسترودر خارج شد، در يک کاليبراتور به کمک جريان هوا يا وکيوم به اندازه‌ي مطلوب مي‌رسد. طول کاليبراتور در حدود سه برابر قطر لوله است. اين طول براي ثابت کردن قطر لوله قبل از مرحله‌ي پاياني سرمايش در حمام آب با دماي کنترل شده ضروري است.

لوله به وسيله‌ي يک دستگاه کشش با سرعت ثابت از مراحل کاليبراسيون و سرمايش عبور مي‌کند. کنترل سرعت بسيار مهم است، چرا که بر روي ضخامت ديواره‌ي محصول نهايي تأثير مي‌گذارد. يک چاپگر همراستا در فواصل مشخص، لوله‌ها را بر حسب اندازه، نوع، تاريخ و … نشانه‌گذاري مي‌کند و يک اره‌ي اتوماتيک لوله‌ها را بر حسب اندازه‌ي مورد نياز مي‌برد.لوله های سه لایه پی وی سی

يک دستگاه کوپله (Belling Machine) روي يک سر هر شاخه لوله، مادگي ايجاد مي‌کند . عموماً دو نوع مادگي وجود دارد: مادگي براي اتصال با با واشر لاستيکي و مادگي براي اتصال با چسب.

محصول نهايي پس از بازرسي و انجام آزمون‌هاي آزمايشگاهي کنترل کيفي به انبار مي‌رود تا در نهايت به مقصد مورد نظر ارسال شود .
خواص و مزاياي لوله UPVC

1- مقاومت در برابر خوردگي:

لوله هاي PCV-U نارساناي جريان الکتريکي هستند و در برابر واکنش هاي الکتروشيميايي ناشي از اسيدها، بازها و نمک ها که منجر به خوردگي در فلزات مي شوند، مقاوم هستند. اين ويژگي در سطح داخلي و خارجي لوله ي PVC-U وجود دارد. در نتيجه، استفاده از لوله يPVC-U در کاربردهايي که در آن خاک مهاجم وجود دارد، بسيار به صرفه است.

2- مقاومت شيميايي بالا:

PVC در برابر بسياري از الکل ها، روغن ها و مواد نفتي غيرآروماتيک مقاوم است. اين ماده همچنين در برابر اکثر خورنده ها نظير اسيدهاي غيرآلي، بازها و نمک ها مقاوم است.

براي کارهاي معمول آبرساني، لوله هاي PVC-U کاملاً در برابر مواد شيميايي موجود در خاک و آب مقاوم هستند. مسئله ي مقاومت شيميايي تنها هنگامي مطرح مي شود که محيط هاي غيرعادي وجود داشته باشد و يا از لوله براي انتقال مواد شيميايي استفاده شود.

3- مدول الاستيسيته ي بالا و انعطاف پذيري:

مقاومت لوله هاي PVC-U در برابر شکست يکي از مزاياي عملکردي مهم آنها محسوب مي شود. لوله هاي PVC-U تحت بار قادرند بدون شکستگي تغيير شکل بدهند. مدول الاستيسيته PVC-U يکي از مزاياي مهم آن براي کاربردهاي دفني محسوب مي شود، به خصوص در شرايطي که حرکت يا لرزش خاک محتمل باشد (زمين لرزه و …).

بالا بودن اين کميت باعث مي شود تا پديده دوپهني در اين لوله ها به حداقل برسد. همچنين با توجه به اين که ضخامت لوله هاي فاضلابي بر اساس مقدار مدول الاستيسيته ي رزين مصرفي در ساخت لوله تعيين مي گردد، بالا بودن مدول PVC-U باعث کاهش ضخامت لوله و افزايش سطح مقطع عبور جريان مي شود.لوله های سه لایه پی وی سی

4- استحکام کششي بلند مدت:

لوله هاي PVC-U به گونه اي فرمول بندي مي شوند تا استحکام کششي بلند مدت بالايي داشته باشند. حداقل استحکام مورد نياز (MRS) (که در طراحي لوله هاي تحت فشار به کار مي رود)، براي لوله هاي PVC-U در حدود دو برابر بيشتر از مقادير متناظر ديگر لوله هاي پلاستيکي نظير پلي اتيلن است.

به همين دليل هم ضخامت لوله هاي PVC-U نسبت به ساير لوله هاي پلاستيکي کمتر بوده و در نهايت وزن کمتري نيز دارد، که اين مسئله مزيت مهمي محسوب مي شود.

5- نسبت استحکام به وزن بالا، وزن سبک:

استحکام بالاي PVC-U باعث حداقل شدن ضخامت و سبکي اين لوله ها مي گردد. لوله هاي PVC-U مزيت سبکي چشمگيري دارند که جنبه ايمني مهمي محسوب مي شود. امکان حمل و نقل آسان، آسيب هاي کاري را حداقل نموده و نصب و حمل و نقل ارزان تر را تسهيل مي کند.لوله های سه لایه پی وی سی

6- اتصالات آب بند:

يک مزيت مهم براي هر لوله آب بندي اتصالات آن است. لوله هاي PVC-U با عمق دخول بالا و سيستم هاي اتصال اورينگي (Push-fit) توانسته است از طريق همين مزيت بسياري از محصولات سنتي را کنار بزند.

7- مقاومت در برابر سايش/خراش

لوله هاي PVC-U مقاومت بسيار بالايي در برابر سايش و خراش از خود نشان مي دهند. ثابت شده است که لوله هاي PVC-U دوام بسيار بالاتري نسبت به لوله هاي فلزي، سيماني و سفالي در برابر انتقال مواد دوغابي دارند.

8- استحکام ضربه:

تحت شرايط نرمال، لوله هاي PVC-U مقاومت نسبتاً بالايي در برابر آسيب هاي ناشي از ضربه در مقايسه با لوله هاي سه لایه و سفالي، سيماني و بيشتر مواد رايج در ساخت لوله دارند. با وجود کاهش مقاومت ضربه لوله هاي PVC-U در دماهاي بسيار پايين، استحکام ضربه ي آن همچنان بالاتر از حد نياز است.

9- مقدار زبري پايين:

زبري لوله عامل بسيار مهم و مؤثري در ايجاد افت فشار و کاهش دبي مي باشد. لوله هاي PVC-U به دليل داشتن سطوح داخلي بسيار صيقلي (ضريب زبري و اصطکاک پايين)، مقاومت بسيار پاييني در برابر جريان سيال از خود نشان مي دهند.

علاوه بر اين، در بسياري از لوله ها باکتري ها در قسمت هاي زبر و داراي پستي و بلندي لوله تجمع مي کنند (تشکيل biofilm) و به مرور راه جريان آب را مي بندند، که اين امر باعث افت فشار جريان شده و بر سلامت آب آشاميدني نيز تأثير منفي مي گذارند.

زبري هيدروليکي پايين لوله هاي PVC-U، با ممانعت از تشکيل بيوفيلم، علاوه بر کاهش افت فشار، مانع ته نشيني لجن در شبکه هاي فاضلابي شده و در شبکه هاي توزيع آب آشاميدني نيز باعث کاهش احتمال آلودگي مي شود. بنابراين هزينه هاي نگهداري اين لوله ها پايين بوده و طراحي اوليه ي خط لوله نيز بهينه تر صورت مي گيرد.لوله های سه لایه پی وی سی

10-کيفيت آب:

استفاده از فرمولاسيون مناسب جهت توليد لوله هاي PVC-U موجب مي شود تا مطابق استانداردهاي NSF 61-62 بتوان از اين لوله ها جهت انتقال آب آشاميدني استفاده نمود و اطمينان حاصل کرد که مقادير سرب، قلع و ساير عناصر سمي نظير جيوه، کرم، کادميم و باريم زير حدود مجاز استاندارد مي باشند.

11- مقاومت در برابر شعله:

لوله ي PVC-U به سختي آتش مي گيرد و در غياب منبع خارجي شعله به سوختن ادامه نمي دهد. دماي شعله ور شدن خود به خودي آن ??? درجه سانتيگراد است، که بسيار بالاتر از اکثر مواد ساختماني است.

در اثر سوختن PVC، گاز HCl آزاد مي شود که اين گاز از دسترسي اکسيژن به منطقه ي مشتعل شده جلوگيري مي کند. به همين دليل است که PVC را ماده اي خودخاموش شونده مي نامند.

12- قيمت مناسب:

علاوه بر مزاياي ممتاز ذکر شده براي لوله هاي PVC-U، قيمت اين لوله ها بسيار مناسب و قابل رقابت با ساير لوله هاي پليمري، فلزي، چدني و … مي باشند. به طوري که امروزه لوله هاي PVC-U در دنيا يکي از گزينه هاي اصلي در شبکه هاي آب و فاضلاب مي باشند.

موارد استفاده از يو پي وي سي

– بيشتر در صنعت ساختمان ( درب و پنجره هاي دو و سه جداره و لوله) کاربرد دارد. همچنين در صنايع غذايي و دارويي و بهداشتي نيز مورد استفاده قرار ميگيرد.

– صرفه جويي در مصرف انرژي تا 40%
– مقاوم در برابر نفوذ باد؛ گرد و غبار، آب و باران به داخل تا 100%
– مقاوم در برابر پوسيدگي و زنگ زدگي
– عدم نياز به رنگ
– عايق صوتي، حرارتي و برودتي
– غير قابل اشتعال در مواقع آتش سوزي
– قابليت بالاي انعطاف و تنوع در ساخت نگهداري و نظافت آسان
– داراي عمر مفيد طولاني
– نصب سريع و آسان
– دوست دار محيط زيست ( بدون سرب)

مزايا و کاربرد لوله پليکا

موارد کاربرد لوله پليکا :

قیمت لوله و اتصالات پی وی سی

Call Now Buttonتماس سریع (لمس کنید)