لوله سبز + قیمت لوله سبز و اتصالات لوله سبز

تفاوت لوله سبز و سفید

فهرست مطالب ارائه شده در این مقاله:

لوله سبز چیست؟

لوله سفید چیست؟
تفاوت اتصالات سبز و سفید
برندهای سازنده لوله های سبز و سفید
خرید لوله سفید
با توجه به ویژگی‌های گفته شده، لوله سبز بهتر است یا سفید؟

لوله ها به مانند شاهراه هایی هستند که در همه جای خانه رفته اند و موجب پویایی خانه و جریان داشتن زندگی می شوند.

همان طور که در مقالات قبلی نیز به آن اشاره داشتیم، بیراه نیست اگر بگوییم که لوله ها برای خانه حکم رگ برای بدن انسان را دارند.

با پیشرفت صنعت ساختمان لوله کشی نیز پیشرفت های بسیار زیاد و چشمگیری داشته، برای مثال متریال جدیدی وارد این صنعت شده که بسیاری از معادلات ساختمان سازی را تغییر داده است.

امروز هم به بررسی یکی از این متریال ویژه که مربوط به لوله کشی هاست می پردازیم. پس با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با موضاعاتی مثل اتصالات سبز چیست؟

لوله سفید چیست؟

تفاوت اتصالات سبز و سفید و خواص هر یک آشنا کنیم. در ابتدا به سراغ یک تعریف ساده از اتصالات سبز می رویم‌‌‌‌‌ :

اتصالات لوله سبز چیست؟

اتصالات سبز چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در ابتدای امر، باید گفت که مدتی است تولید اتصالات سبز متوقف شده است؛ مگر اینکه تولید اتصالات سبز، به سفارش مشتری در کارخانه های تولید کننده لوله سفید، صورت پذیرد.

امروزه لوله های سفید جایگزین لوله های سبز شده اند و در بازار، تنها شاهد فروش لوله های سفید هستیم.

اما بد نیست در مورد اینکه اتصالات سبز چیست، اطلاعات کافی داشته باشیم.

با به روزرسانی فناوری های تولید لوله ها، مهندسان و متخصصان به فکر تولید لوله‌های مقاوم در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی افتادند، چرا که زنگ زدگی و پوسیدگی لوله ها با گذر زمان یک مشکل بسیار حاد به حساب می آمد.

از طرف مقاوم سازی لوله ها هم در برابر رطوبت هم دردسرهای زیادی داشت و هزینه های اضافی را روی دوش سازندگان می گذاشت. اگر هم از خیر عایق کردن لوله و مقاوم سازی آن می گذشتند، با گذر چندین سال دردسرهای بسیار بزرگ تری از راه می رسیدند که حل کردنشان با توجه به سکونت افراد داخل منزل بسیار سخت و پردردسر به نظر می رسید.

به همین دلیل پس از تحقیقات فراوان و آزمون و خطاهای متعدد لوله‌های پلی پروپیلن یا همان لوله های سبز به عنوان یک جایگزین مناسب برای انواع لوله های فلزی تولید و روانه بازار شدند که به علت قیمت مناسب، سادگی پیاده سازی و راحت بودن استفاده به سرعت جای خود را در صنعت ساختمان باز کردند.

جالب است بدانید که دلیل نام‌گذاری این محصولات به اتصالات سبز این بوده که تولید اولین لوله پلیمری توسط شرکت Green Pipe انجام شده است و از قضا رنگ آن نیز سبز بوده است.

از نظر علمی پلی پروپیلن یک ماده اولیه بسیار عالی و مناسب بود که به سبب ویژگی های خاصی که داشت انتخاب ایده آلی به منظور تولید لوله و اتصالات پلیمری به حساب می آمد. پلی پروپیلن در لوله ها استفاده شد تا بتوان مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی را در لوله ها افزایش داد و سطح اطمینان کاربری آنها را بالاتر برد.

رای آشنایی بیشتر با انواع اتصالات در لوله کشی به مقاله ” انواع اتصالات لوله ” مراجعه نمایید.

یک نکته بسیار جالب درباره لوله ها این است که امروزه بسیاری از افراد اتصالات سبز را با لوله سفید اشتباه می گیرند، اما این ۲ با هم تفاوت های زیادی دارند. برای درک بهتر ان تفاوت ها بهتر است تعریف ساده ای از لوله سفید را نیز ارائه دهیم.

لوله سفید چیست؟

همان طور که گفتیم با پیشرفت فناوری و استفاده از مواد پلیمری در صنعت تولید مصالح، لوله های جدید پروپیلنی وارد بازار شدند و به سبب ویژگی ها خاصشان مورد توجه بسیاری هم قرار گرفتند. لوله‌ های سفید پلی پروپیلنی – که در واقع نوعی از لوله‌های سبز نیز به شمار می‌روند – به عنوان یک جایگزین مناسب برای لوله‌های گالوانیزه، فولادی و مسی تولید و به بازار عرضه شدند. لوله های سفید از نظر کاربرد و ویژگی های دارای تفاوت هایی با همتای سبز خودشان هستند که باعث شده است تا در برخی از حالات بیشتر از آنها استفاده شود.

برای مثال یکی از بارزترین ویژگی‌های لوله‌ سفید مقاومت بالا و تحمل فشار وارد آمده از سمت آب در دماهای بین ۲۰ تا ۸۵ درجه سانتی‌گراد است.

این ویژگی استثنایی موجب شده است تا لوله های سفید بیشترین کاربرد را در محصولات گرمایشی و سرمایشی مانند رادیاتور های مختلف و کولر های آبی و … داشته باشند.

تفاوت اتصالات سبز و سفید
تفاوت لوله سفید و سبز
تفاوت اتصالات سبز و سفید
همان طور که گفتیم اتصالات سبز و لوله سفید تفاوت هایی با هم دارند که ناشی از فرایند ساخت متفاوت آنها نسبت به هم است.

همان طور که میدانید هر کدام این لوله ها ویژگی‌های متفاوتی داشته و به همین خاطر هم در جاهای مختلفی به کار می‌روند. اصلی ترین تفاوت لوله سفید و سبز نیز همین کاربرد متفاوت آنهاست، اما برای اطلاعات بیشتر و جذاب تر قصد داریم در این بخش تفاوت اتصالات سبز و سفید را از نقطه نظر خصوصیات و مشخصات با هم مقایسه کنیم.

به طور خلاصه تفاوت لوله سفید و سبز را میتوان در موارد زیر بررسی نمود:

جنس متفاوت اتصالات سبز و سفید
مقاومت شیمیایی و عدم رسوب پذیری
محل نصب لوله سفید و سبز
میزان تحمل دمای اتصالات سبز و سفید
کاربرد لوله سفید و سبز
قیمت اتصالات سبز و سفید
برای شروع سراغ تفاوت لوله سفید و سبز در جنس این دو لوله می رویم:

تفاوت اتصالات سبز و سفید در جنس آن ها
در ابتدا لازم است بدانید که اتصالات سبز و سفید هر دو از مواد پلیمری به نام پلی پروپیلن تولید شده‌اند. در ابتدای تولید، تمامی لوله‌های پلی پروپیلنی تولید شده به رنگ سبز بوده‌اند و استفاده از آن ها نیز بسیار رایج بود.

اما با گذشت زمان و بالا رفتن استفاده مردم رفته رفته متوجه ایرادات آنها شدند. مهم ترین دلیلی که موجب تغییر نظر ساختمان سازان شد ایجاد بو و بدطعم نمودن سیال عبوری از آن بود.

به همین دلیل متخصصان شروع به پیاده کردن تغییرات جزئی در نحوه تولید آن شدند و در نتیجه آن رنگ لوله از سبز به سفید تبدیل شد.

اما در حالت کلی از نظر مواد به کار رفته در ساخت این دو محصول، تفاوتی وجود ندارد و هر دو پلی پروپیلنی هستند.

تفاوت لوله سفید و سبز در مقاومت شیمیایی و عدم رسوب پذیری

به طور کلی اتصالات سبز و سفید رنگ به دلیل مواد پلیمری به کار رفته در ساخت آن‌ها در برابر مواد شیمیایی، محیط‌های اسیدی و قلیایی از مقاومت نسبی خوبی برخوردار هستند و از این نظر تفاوتی با هم ندارند.

از طرفی به دلیل خاصیت عدم رسوب پذیری و جلوگیری از به وجود آمدن جلبک‌ها در هنگام عبور سیالی مانند آب می‌توان از آن‌ها در شبکه آب‌رسانی نیز استفاده نمود. رسوب پذیری این لوله ها نیز مانند هم است.

تفاوت اتصالات سبز و سفید در محل نصب

لوله سفید و اتصالات سبز با هم از نظر محل نصب و استفاده هم تفاوت دارند. به صورت کلی از لوله سفید رنگ بیشتر در محل‌هایی که در معرض دید و نور مستقیم یا غیرمستقیم خورشید هستند، استفاده می‌شود.

چرا که برای این شرایط مناسب هستند و ساختار آن ها برای این گونه استفاده ها بهینه شده است.

در سمت مقابل نیز اتصالات سبز اغلب برای مکان‌هایی که در زیر سطح زمین، دور از دید و نور خورشید باشد به کار برده می‌شوند.

به طور کلی لوله های سبز برای استفاده دور از معرض دید مناسب هستند.

تفاوت های اتصالات سبز و سفید در تحمل دما

یکی از تفاوت های اصلی لوله سبز و سفید در تحمل دمایی است. در این مورد لوله سفید نسبت به لوله سبز برتری دارد. اگر به سراغ متخصصان هم بروید بدون شک به شما خواهند گفت که یکی از ویژگی‌های اصلی و منحصر به فرد لوله‌های سفید، میزان تحمل دمای بالا در آنهاست.

جالب است بدانید که این نوع لوله‌ها در دمای ۲۰ و ۸۵ درجه سانتی‌گراد به ترتیب ۲۰ و ۱۰ اتمسفر فشار آب را تحمل نمایند. تحمل فشار بالای این لوله ها کاملاً از این اعداد مشخص است.

اما در سمت مقابل لوله‌های سبز از تحمل فشار و دمای بسیار کمتری برخوردار هستند و هیمن مورد باعث شده تا هنگام قرار گرفتن در معرض دما دچار تغییر شکل شوند.

کاربرد متفاوت اتصالات سبز و لوله سفید
همان طور که گفته شد، لوله‌های سبز و سفید متناسب با نوع رنگ می‌توانند در محیط و مکان‌های متفاوت مورد استفاده قرار گیرند.

بیشترین کاربرد لوله سفید در موارد زیر است:

سیستم لوله‌کشی ذخیره و تصفیه آب
لوله‌کشی ساختمان
لوله کشی هتل‌ها
لوله کشی بیمارستان
شبکه آب‌رسانی شهری
آبیاری تحت فشار
کشاورزی
سیستم های تهویه
لوله‌کشی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی ساختمان‌ها
محیط‌های کار با مواد اسیدی و قلیایی
محیط داخلی یا پارکینگ ساختمان
لوله‌کشی باغچه‌ها و آبیاری گیاهان
و به طور کلی محیط‌هایی که قابل دید هستند.
از جمله موارد کاربرد اتصالات سبز، می‌توان بهموارد زیر اشاره نمود:

در انواع سازه‌های ساختمانی
لوله‌کشی‌های حرارتی ساختمان
صنایع غذایی
خطوط هوای متراکم
صنعت کشتی‌سازی
لوله‌کشی‌های فاضلاب
تفاوت قیمت لوله سفید و سبز
عکس انواع اتصالات لوله سفید
قیمت لوله و اتصالات سفید
قیمت گذاری لوله بر اساس عوامل مختلفی مانند ماده اولیه استفاده‌شده در ساخت لوله‌ها، نوع کاربری، نوع برند تجاری، کیفیت تولید و … انجام می‌شود.

قیمت لوله‌های پلی پروپیلن یا سبز و سفید به دلیل کاربری و عملکردی که دارند در برابر لوله‌های فلزی بیشتر است.

از سوی دیگر قیمت اتصالات سبز بر اساس متراژ مورد استفاده تعیین می‌شود. معمولا این لوله‌ها در شاخه‌های ۴ تا ۶ متری تولید ‌شده و قیمت‌گذاری آن‌ها مطابق با هر متر انجام می‌شود.

همچنین طول لوله‌های سفید هم برابر ۴ متر است و قیمت آن‌ها بر اساس واحد طول بر آورد میشود.

نکته قابل توجه این است که چون تولید اتصالات سبز متوقف شده است، نمی توان در مورد قیمت آن صحبت کرد. و هنگام خرید، تنها می توان از قیمت لوله سفید، اطلاع پیدا کرد.

برای دریافت لیست قیمت لوله سفید،لیست خرید خود را برای کارشناسان آریا ارسال نمایید.

برندهای سازنده لوله های سبز و سفید
برندهای لوله سفید
تولید کنندگان لوله سفید در ایران
لوله‌های سبز و سفید توسط برندهای تجاری متفاوت به بازار عرضه می‌شوند اما در این میان تعدادی از آن‌ها با توجه به نوع کیفیت ماده اولیه استفاده‌شده و نظارت کافی بر نحوه تولید و محصول نهایی می‌توانند از مرغوبیت و کیفیت بالاتری برخوردار باشند.

تولید کنندگان لوله سفید، اتصالات سبز را نیز تولید می کنند. لذا از جمله برند های لوله سفید و سبز می‌توان به ۱۰ مورد زیر اشاره نمود:

آذین لوله سپاهان
کاسپین پلیمر آبراهان
یزد بسپار
یزد لوله
هاکان پلاستیک ترکیه
گروه صنعتی وحید
نیک بسپار یزد
پلیمر اسپادانا
پلد پایپ
صبا لوله سپاهان
*تمامی برندهای نامبرده شده از تولید کنندگان اتصالات سبز و سفید هستند. و بهترین آن ها از نظر کیفیت، آذین لوله سپاهان می باشد.

برای خرید لوله از کاسپین پلیمر آبراهان با کارشناسان آریا تماس بگیرید.

خرید لوله سفید
برای خرید لوله سفید ارزان با کیفیت بالا، کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید و لیست خرید خود را ارسال نمایید.

اتصالات گاز آریا علاوه بر ارائه لوله و اتصالات گازی، ارائه دهنده لوله و اتصالات سفید آذین لوله سپاهان نیز می باشد که از نظر کیفیت بهترین کیفیت را در بین برندهای لوله سفید دارد.

با توجه به ویژگی‌های گفته شده، اتصالات سبز بهتر است یا سفید؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که مهمترین تفاوتاتصالات سبز و سفید، مکان و محیط مورد استفاده آن‌ها است.

به نحوی که برای مکان‌های در معرض دید و یا نور خورشید بهتر است از لوله سفید استفاده نمایید، زیرا از مقاومت بیشتری برخوردار است و مزه و طعم سیال عبوری را تغییر نمی‌دهد. از آنجا که مواد سازنده این محصولات با هم تفاوتی ندارد، معیار مهم برای انتخاب از میان آن ۲، محل و همچنین نوع کاربردشان است.

ساختار لوله‌های سبز و سفید به گونه‌ای است که در برابر زنگ‌زدگی و مواد شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار هستند. علاوه بر این به دلیل عدم نفوذ اکسیژن و نور خورشید به داخل لوله ها از ایجاد جلبک در هنگام عبور آب از آن‌ها جلوگیری می‌شود. در نتیجه مسمومیتی ایجاد نمی‌کنند.

جمع بندی

لوله‌های پلی پروپیلن با توجه به خواص و ویژگی‌هایی که دارند توانسته‌اند در صنایع مختلف به عنوان سیستم لوله‌کشی با هدف انتقال سیالات مورد استفاده قرار گیرند.

اتصالات سبز و سفید هر دو در دسته‌بندی‌ لوله تک لایه به شمار می‌روند که از لحاظ ساختار و مواد استفاده‌ شده برای ساخت مشابه با یکدیگر هستند. هر دوی این لوله ها از ماده‌ای به نام پروپیلن تشکیل شده‌اند.

به طور کلی وزن سبک، سهولت نصب، مقاومت دمایی، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و … از جمله مزایای آنهاست.همین تفاوت و سفید با لوله های فلزی موجب به کارگیری آن‌ها به جای لوله‌های فلزی شده است.

مهم ترین و شاخص ترین ویژگی این لوله‌ها، مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و زنگ‌زدگی آنهاست که به همین دلیل توانسته‌اند جایگزین مناسبی برای لوله‌های فلزی باشند. همین ویژگی استثنایی موجب می‌شود تا این لوله ها طول عمر و ماندگاری بیشتری داشته باشند و تا سال‌ها بتوان از آن‌ها بدون نگرانی از پوسیدگی استفاده کرد.

با تشکر از اینکه سایت رسمی تولید کننده اتصالات جوشی آریا جام را انتخاب کرده‌اید.

نیاز به لوله و اتصالات جوشی و ملزومات لوله کشی گاز دارید؟ به بخش لیست قیمت اتصالات مراجعه فرمایید.

در صفحه قیمت اتصالات، می توانید از قیمت اتصالات مانیسمان و قیمت لوله گاز مانیسمان برای لوله کشی گاز توکار و لوله کشی آتش نشانی مطلع شوید.

میدانستید برای لوله کشی گاز فشار قوی ، خرید اتصالات فشار قوی استاندارد، تضمین کننده جان و مال مصرف کننده و تضمین کننده اعتبار پیمانکار ساختمان می باشد؟

آریا جام تولید کننده اتصالات فشار قوی استاندارد با برند بنکار آریا می باشد. تمامی اتصالات فشار قوی این کارخانه، دارای حک استاندارد می باشد.

برای لوله کشی گاز روکار ، نیاز به اتصالات لوله سیاه و اتصالات درزدار دارید؟

قیمت لوله درزدار سیاه و قیمت اتصالات جوشی درزدار آریا را ببینید و با تخفیف خوب خریداری کنید!

پایین بودن قیمت اتصالات ، در کنار بالا بودن کیفیت و مشتری مداری، از مهمترین علت محبوبیت شرکت آریا می باشد. در کنار تمامی این مزایا، آریا تمامی تولیدات خود را گارانتی مادام العمر کرده است تا با خیال راحت اقدام به خرید لوازم لوله کشی ساختمان نمایید.

میدانستید آریا به عنوان نمایندگی لوله سپاهان و دیگر برندهای معتبر لوله گازی، ارائه دهنده لوله سپاهان گاز، لوله api ، لوله رده ۴۰ ، لوله گازی روکار سنگین، لوله مانیسمان رده ۲۰ می باشد.

خرید عمده لوله گاز از کارخانه های بسیار معتبر تولید لوله، جهت تولید اتصالات جوشی گاز و نظارت بالا بر کیفیت لوله های خریداری شده، باعث شده تا خریداران این مجموعه با خیال راحت اقدام به خرید لوله گازی استاندارد با قیمت مناسب نمایند. لذا شاهد حجم بالای خرید و فروش لوله گازی در این مجموعه هستیم.

در کارخانه تولید اتصالات جوشی آریا، اتصالات لوله گاز فلزی اعم از اتصالات جوشی درزدار، اتصالات جوشی مانیسمان، اتصالات جوشی رده ۴۰، اتصالات سیاه دنده ای و انواع بست لوله تولید می گردد. قیمت تمامی این محصولات در صفحه لیست قیمت لوله و اتصالات موجود می باشد.

هر آنچه در حوزه لوله کشی گاز اعم از لوله کشی گاز توکار، لوله کشی گاز روکار، لوله کشی آتش نشانی و لوله کشی فشار قوی بخواهید، با کیفیت بالا و قیمت مناسب فراهم است.

 

 

 

لوله‌های PPR سبک‌تر و ارزان‌ تر از لوله ‌های سنتی هستند، نصب آن ها بسیار راحت است و ظاهری زیبا دارند.

 

لوله های سبز برای انتقال مایع و آب لوله کشی به علت مقاومت شمیایی و خوردگی بالا استفاده می شود.

این لوله ها را می توان با اتصالات زاویه ها، سه راهی ها، کوپلینگ ها و… به هم متصل کرد.

قیمت لوله سبز

در حال حاضر لوله و اتصالات PP-R به علت ویژگی های شیمیایی منحصر به فرد، برای لوله کشی و آبرسانی،

 

برای نصب آب گرم و سرد بهداشتی، سیستم های گرمایش و سرمایش، اتصالات رادیاتور و همچنین برای حمل و نقل آب خاکستری راه حل قابل اعتمادی است.

 

تولید لوله اتصالات سبز

 

تاریخچه پیدایش لولهای اتصالات سبز

لوله و اتصالات سبز یا لوله PPRC در اوایل دهه ۹۰ تولید و کشف شد و به علت دوام بالا و عمر طولانی و مقرون به صرفه بودن استفاده از آن گسترش یافت.

 

لوله PPRC یا لولهای اتصالات سبز به لوله ای گفته می شود که استوانه ای مستقیم و سفت و سخت است که از کوپلیمر تصادفی پلی پروپیلن ساخته شده و از طریق فرآیند اکستروژن مداوم تولید می شود

 

تولید می شود که دیواره های این لوله نسبت به لوله پی وی سی ضخامت بیشتری دارند.

 

وزن سبک لوله و اتصالات سبز، سطح داخلی صاف و روشن، مونتاژ آسان باعث شده است تا جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی و .. باشد.

 

مشخصات عمومی مواد اولیه لوله اتصالات سبز

اغلب لوله های ساخته از پلی پروپیلن در تاسیسات سرد و گرم استفاده می شود.

لوله‌های سبز مطابق با اصول مقاومت شیمیایی و استاندار های لازم طراحی و تولید شده است که می تواند برای مصارف مختلف از جمله : تاسیسات هوای فشرده و … استفاده شود.

مواد اولیه لوله و اتصالات سبز

ماده اولیه پلی پروپیلن از نظر مقاومت در برابر حرارت، فشار و مواد شیمیایی در چهار کلاس تولید می شود.

قیمت لوله سبز

هموپلیمر (بسپار ناهمگن) پلی پروپیلن (PPH)

کوپلیمر بلوکی پلی پروپیلن (PP-BC)

کوپلیمر تصادفی پلی پروپیلن (PP-RC)

کوپلیمر تصادفی پلی پروپیلن اصلاح شده با کریستالینیت (PP-RCT)

کوپلیمر تصادفی پلی پروپیلن چیست؟

کوپلیمرهای تصادفی پلی پروپیلن رزین های ترموپلاستیک هستند که از طریق پلیمریزاسیون پروپیلن با پیوندهای اتیلن یا بوتن وارد شده در زنجیره پلیمری تولید می شوند.

ساختار PP-R یک زنجیره تصادفی را تشکیل می دهد که این ماده اولیه مقاومت بالایی در برابر حرارت و مواد شیمیایی دارد.

 

در ساخت لوله اتصالات سبز از این ماده استفاده می شود که مزایایی فراوانی به آن می بخشد.

مزایا و ویژگی‌های لوله اتصالات سبز

لوله و اتصالات PPR جز مدرن ترین لوله ها در صنعت است. این لوله‌ها نسبت به لوله‌های چدنی و سیمانی و گالوانیزه مزایای زیادی دارد.

لوله‌های مزبور از یک دیواره داخلی بسیار صاف تشکیل شده است که به همین علت مقاومت بالایی در برابر جریان سیال دارند، همچنین نسبت به لوله سیمانی ضخامت کمتری دارد.

مزایای لوله و اتصالات سبز

استفاده از لوله اتصالات سبز از ابتدا تولید تا به امروز بسیار توسعه یافته است.

این لوله‌ها در پروژه های مسکونی و تجاری همانند زهکشی، تخلیه آلودگی، آبیاری، گرمایش، معدن و صنایع دارویی استفاده می شود.

مزایای بی نظیر لوله‌های سبز موجب شده است تا استفاده از آن روز به روز گسترش یابد و مصرف آن ها ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است.

لوله اتصالات سبز با توجه به قیمت مناسب یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین راه حل برای انتقال آب درون واحدهای مسکون، تجاری و اداری است.

قیمت لوله سبز

رسانایی کم
لوله اتصالات سبز دارای رسانایی حرارتی کم است که برای سیستم های تامین آب سرد و گرم ایده آل هستند.

آن ها همراه با عایق پشم شیشه در ساختمان ها استفاده می شود که این امر سبب بهره وری بیشتر انرژی می شود.

عمر طولانی

لوله اتصالات سبز به گونه ای طراحی و تولید شده اند که از عمر طولانی برخوردار هستند که عمر آن ها بیشتر از ۵۰ سال است.

 

همچنین لوله‌های سبز در سیستم های آب سرد و گرم دوام بسیار خوبی از خود نشان داده‌اند و همچنین ماندگاری بالایی در برابر دما و سیستم های آب گرم دارند.

 

لوله های سبز از نظر ساختاری در مقابل ترک خوردن و شکستگی بسیار مقاوم است.

 

کاهش افت فشار

سطح داخلی لوله PPR مقاومت بسیار بالایی در برابر جریان سیال دارد. از این رو، آن ها مقاومت بالایی در برابر جریان سیال دارند.

مقاومت در برابر سایش

لوله و اتصالات سبز در برابر سایش ناشی از ذرات سخت، مقاوم می باشند. نصب آسان و حمل و نقل راحت و.. از مزایای دیگر این لوله‌ها است.

سطح داخلی صاف

در مقایسه با لوله های سنتی، از دیواره یا سطح داخلی صاف تولید شده است که باعث مقاومت استحکاکی خوب شده است.

به همین دلیل این گزینه برای آب آشامیدنی مطمئن‌ تر است.

غیر سمی
مواد شیمیایی که در منبع آب وجود دارد تهدیدی برای سلامتی ما هستند.

خوشبختانه لوله های ساخته شده از PPR بی ضرر و غیر سمی است. علاوه بر حفظ سلامتی افراد، به علت غیر سمی بودن برای محیط زیست نیز بی خطر است و با نصب آن ها موجب آلودگی محیط زیست نمی گردد.

کاربرد لوله‌های سبز
کاربرد لوله‌های سبز

به طور کلی می توان گفت لوله اتصالات سبز در مقایسه با لوله های فلزی ایمن تر و مزایای بیشتری دارند. به همین علت استفاده و بهره گیری از آن ها برای انتقال آب آشامیدنی راه حلی مناسب و عالی است.

مزایا و اقتصادی بودن لوله اتصالات سبز منجر به افزایش و کاربرد های متنوع آن در سال های اخیر شده است.

 

از کاربردهای این لوله‌ها می توان به استفاده در لوله‌های آب سرد و گرم در تاسیسات صنعتی، مسکونی و عمومی، لوله کشی صنعتی برای انتقال آب، مواد شیمیایی خطرناک و هوای فشرده مانند محلولهای بسیار اسیدی یا قلیایی اشاره کرد.

به طور خلاصه لوله اتصالات سبز جایگزین لوله های گالوانیزه و سنتی است که با نصب آسان و وزن سبک و بکارگیری از مواد درجه یک در فرایند تولید آن، موفق شده است تا در زمینه های کاربردی مختلف از آن استفاده شود.

همانطور که اشاره شده است لوله اتصالات سبز برای تامین آب گرم استفاده می شود و گاهی اوقات افراد در مورد اینکه آیا این مدل لوله ها برای تامین آب گرم مناسب است یا خیر؛ دچار اشتباه می شوند.

لازم به ذکر است که لوله های تولید شده از کوپلیمر تصادفی پلی پروپیلن یا همان لوله اتصالات سبز نسبت به سایر لوله های قدیمی از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار هستند و این امر موجب شده است تا برای تامین آب گرم، انتخاب عالی باشد.

فرایند تولید لوله اتصالات سبز

پیشتر متوجه شدیم لوله‌های سبز دارای انعطاف بالایی هستند و در مقایسه با لوله‌های چدنی و سیمانی، لوله گالوانیزه و ..

از وزن سبک تر و استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی، دیواره صاف، حفاظت از محیط زیست و عمر طولانی و .. برخوردار است.

در سال های اخیر با شناخت مزایای بیشمار لوله‌های سبز از آنها در زمینه های ساختمانی، شهری، صنعتی و کشاورزی از جمله تامین آب و زهکشی ساختمان ها،

تامین آب و زهکشی شهری و روستایی، گاز شهری، غلاف کابل برق و نوری، انتقال سیالات صنعتی، آبیاری کشاورزی به صورت گسترده استفاده می شود.

تجهیزات مکانیکی مورد استفاده در فرآیند تولید لوله اتصالات سبز عمدتاً شامل میکسر، اکسترودر، خنک کننده، دستگاه برش و … است.

قبل از شروع فرایند تولید، رزین PPR با نرم کننده‌ها، تثبیت کننده‌ها، روان کننده‌ها و پرکننده‌ها برای بهبود فرآیند و پایداری محصول ترکیب می شود. سپس آن ها در یک میکسر با سرعت بالا مخلوط می شوند.

در ادامه مواد اولیه وارد دستگاه اکسترود شده و درج‌ها و قالب‌ها برای قطر مورد نیاز تعبیه می شوند.

پس از آن، از یک محفظه گرم عبور داده شده و تحت فشار پیچ و حرارت ذوب می شوند تا به شکل مورد نظر ساخته شود. در آخر، علامت گذاری در زمان اکستروژن انجام می شود.

تفاوت لوله های pex و PPR
هنگامی که قصد دارید تا یک سیستم تامین آب را فراهم کنید به جزء لوله‌های PPR، لوله‌های PEX شاید به ذهن شما خطور کند.

لوله های PEX با لوله‌های PP-R بسیار متفاوت هستند. مهمتر از همه، لوله‌های PEX مهندسی شده و برای کاربردهای بسیار متفاوت استفاده می شود.

PPR یک لوله کوپلیمر پلی پروپیلن تصادفی است. آنها برای لوله کشی و سیستم های مکانیکی تحت فشار آب سرد و گرم مناسب هستند.

PEX نوعی پلی اتیلن با اتصالات عرضی است که عمدتا در سیستم‌های لوله کشی خدمات ساختمانی، سیستم های گرمایش و سرمایش تابشی هیدرونیک، لوله کشی آب خانگی استفاده می شود.

لوله های PEX در ابعاد کوچکتر برای استفاده در لوله کشی، ایمنی آتش سوزی منازل مسکونی و سیستم های گرمایش و سرمایش تابشی تولید می شوند.

لوله PEX انعطاف پذیر است که به آن اجازه می دهد به راحتی خم شود با این حال لوله‌های PEX برای تحمل قطرهای بزرگتر و فشار بالا که سیستم‌های لوله‌کشی PP-R برای آن طراحی شده‌اند، طراحی نشده‌اند.

سیستم لوله کشی PP-R بسیار بادوام تر و برای لوله‌کشی در مقیاس بزرگ، تهویه مطبوع و کاربرد های مکانیکی ایده‌آل هستند که لوله‌ های PEX برای این مصارف طراحی نشده‌ اند.

استانداردهای مورد استفاده در تولید لوله اتصالات سبز

استاندارد E-DIN 1988
استاندارد DIN 8078 PP
استاندارد DIN 8076
استاندارد DIN 16928
استاندارد DVS 2207
استاندارد DVS 223
استاندارد DIN 16962

طراحی لوله اتصالات سبز

در طراحی لوله‌های سبز سه فاکتور مهم و حیاتی وجود دارد که عبارتند از: عمر مفید لوله، دمای عملیاتی و فشار کاری که این سه عامل بر یکدیگر تاثیر گذار می باشند.

مقدار فشاری که لوله PPR می تواند تحمل کند بر اساس طول عمر لوله و دمای محیط کار بستگی دارد.

به عبارتی اگر میانگین عمر لوله PPR حدود ۵۰ سال باشد، با کاهش دمای محیط کاری و فشار لوله نیز افزایش می یابد و بالعکس.

 

اتصالات لولهای سبز (PPR) در بالاترین محدوده فشار PN 20 و در انواع مختلف طراحی و تولید می شوند.لوله ها و اتصالات PPR از کوپلیمر تصادفی پلی پروپیلن نوع (PPR) ساخته شده اند.

این ماده به دلیل استحکام، پایداری و مقاومت در برابر دما های بالا شناخته شده است. خواص فیزیکی و شیمیایی این لوله، نیازهای ویژه سیستم های تامین آب آشامیدنی و گرمایش را برآورده می کند.

پیشنهاد ما به شما جهت مطالعه بیشتر » مخزن فایبرگلاس

اتصالات لولهای سبز شامل: بوشن یکسر فلزی، زانو مغزی، بست، بوشن ساده و.. می باشد.

مزایا اتصالات لوله اتصالات سبز
خدمات طولانی مدت و طول عمر بیشتر از۵۰ سال
مقاومت در برابر خوردگی و سایش
مقاومت بالا در برابر فشار داخلی
اصطکاک کم لوله و زبری کم و مقاومت جریان کم
مونتاژ سریع، آسان و تمیز
عدم لرزش و سر و صدا
عایق جریان الکتریکی خوب
قابل بازیافت
عدم نفوذ نور
بدون خطر توسعه جلبک
نصب لوله اتصالات سبز

برای نصب لوله اتصالات سبز باید به نکات عملیاتی لازم توجه شود.
لوله ها و اتصالات باید به دقت بررسی و نظارت شود،

داشتن گارانتی، مشخصات، مدل ها و … را بررسی کنید و پس از احراز صلاحیت آن ها را برای نصب و اتصالات باید آماده و پاکسازی کنید.

لوله و اتصالات را به طور همزمان فشار داده و به یکدیگر متصل کنید.
اتصالات را تا آنجا که ممکن است فشار دهید.

دیواره های داخلی و خارجی لوله و اتصالات صاف و مسطح و عاری از حباب هوا، ترک، پوسته شدن و آثار و فرورفتگی های آشکار بوده و رنگ آن اصولاً یکسان باشد.

وجه انتهایی لوله باید عمود بر محور لوله باشد.

اتصالات لوله باید کامل، بدون نقص، بدون تغییر شکل باشد.

برای جلوگیری از خم شدن لوله‌ها در حین ذخیره سازی و حمل و نقل، انبارش لوله‌ها باید صاف باشد.
هنگام کار با لوله‌ها و اتصالات، باید مراقب بود که ضربه ‌های شدید و ضربه‌ های اجسام تیز جلوگیری شود.
به منظور اطمینان از کیفیت نصب، باید به شدت در هنگام خرید لوله ها بررسی شود.

بیضی بودن قطر لوله باید کمتر از ۱۰٪ باشد و انحراف ضخامت دیواره لوله باید کمتر از ۱۴٪ باشد.
دیواره های داخلی و خارجی باید صاف و مسطح، بدون حباب، ترک، ترک، فرورفتگی، پوسته شدن و لکه های سرد شدید و علائم آشکار باشد.

نکات مهم نصب لوله اتصالات سبز

هنگام نصب و جا به جایی لوله ها جهت جلوگیری از آسیب دیدن لوله ها از اجسام تیز استفاده نشود.

در طول فرآیند نصب خط لوله، آلاینده های آلی مانند رنگ از برخورد با سطح لوله ها واتصالات جلوگیری شود.

هنگام نصب لوله و اتصالات به منظور پیشگیری از آسیب رساندن به اتصالات و نشتی آن ها از نیروی بیش از حد استفاده نکنید.

هنگامی که لوله گرم می شود، از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کنید و ضخامت آن را نازک کنید.
چرخش در حین کانول و کالیبراسیون ذوب داغ اکیداً ممنوع است.

در محل عملیات نباید شعله باز وجود داشته باشد. خم کردن لوله با شعله باز اکیدا ممنوع است.
در صورت قطع شدن نصب یا تکمیل باز شدن، باید به طور موقت بسته شود تا از ورود زباله جلوگیری شود.
هنگام نصب لوله اتصالات سبز از کلاه های ایمنی و دستکش و .. استفاده کنید.

ارتفاع عملیاتی بیش از ۲ متر به عنوان کار در ارتفاع در نظر گرفته می شود و کمربند های ایمنی باید در ارتفاعات بسته شوند.

هنگام چیدن و نصب لوله ها به منظور پیشگیری از آتش سوزی از منابع آتش دوری کنید.
خرید لوله اتصالات سبز

بمنظور خرید بهترین مدل لوله ابتدا باید به نکات زیر دقت کنید تا بتوانید سالهای سال با خیال راحت از آن ها استفاده کنید.

رنگ لوله اتصالات سبز و اتصالات مربوط به آن باید یکسان باشد.
سطوح داخلی و خارجی اتصالات و لوله های سبز باید صاف و مسطح بدون فرورفتگی، حباب و سایر عیوب سطحی باشد که بر عملکرد تأثیر می گذارد.

اتصالات و لوله های PPR نباید حاوی ناخالصی های قابل مشاهده باشد.

سطح اتصالات لوله ppr باید صاف، مسطح باشد و عیوبی مانند ترک، حباب، پوسته شدن و ناخالصی های آشکار، انقباض شدید، رنگ ناهموار، تجزیه و تغییر رنگ مجاز نباشد.

اتصالات و لوله های PPR باید مات باشند.

هنگام خرید لولها اتصالات سبز به ابعاد و قطر داخلی و خارجی آن توجه شود تا با نیاز شما مطابقت داشته باشد. قیمت رابطه مستقیمی با قطر لوله ها دارد.

لولها اتصالات سبز باید طبق آزمایش های کنترل کیفیت و ضربه و پایداری حرارتی و … براساس استاندار های ملی و بین المللی تولید شده باشد.

از مواردی که در خرید لولها اتصالات سبز باید به آن توجه شود کاربرد آن، شرایط نصب و موقعیت نصب است.

قیمت لوله اتصالات سبز

فاکتورهای مختلفی در تعیین قیمت لولها اتصالات سبز موثر است. نوسانات بازار یکی از دلایلی است که قیمت لوله اتصالات سبز را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

مهم ترین فاکتور که قیمت لوله اتصالات سبز به آن بستگی دارد، ابعاد و اندازه آن می باشد. از فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت لوله اتصالات سبز به موارد زیر می توان اشاره کرد:

قیمت و کیفیت مواد اولیه
اتصالات مورد نیاز وابسته به طراحی
استاندارد بودن لوله اتصالات سبز
فشار کاری و مقاومت دمایی
کیفیت نهایی لوله اتصالات سبز

 

لوله و اتصالات سبز یا pprc نیوب سنتر که بر اساس استانداردهای لازم از مواد خام PP-R (پلی پروپیلن رندوم کوپلیمر) تهیه می شود بدلایلی مانند سبکی وزن، صاف و صیقلی بودن سطح داخلی، عدم رسوب و جرم گرفتگی.

عدم زنگ زدگی و خورندگی آهک، بهداشتی بودن و راحتی نصب، جایگزین لوله های گالوانیزه شده و امروزه یک عنصر ضروری در تاسیسات آب گرم و سرد و سیستم حرارتی داخل ساختمانها است.قیمت لوله و اتصالات سبز

 

لوله ها و اتصالات سبز یا PPRC نیوب سنتر وابسته به شرکت آبراهان پایپ که در تاسیسات آب گرم و سرد داخلی استفاده می شود از ماده خام PP-R TYPE-3 (پلی پروپیلن رندوم کوپلیمر) ساخته می شوند.قیمت لوله و اتصالات سبز

این لوله ها به رنگ لوله سفید و یا سبز وجود دارند و به دلیل خواص منحصر به فرد در آبرسانی سیستم های کوچک پر کاربرد هستند.

اتصال لوله های پلی پروپیلن توسط جوش حرارتی موسوم به اتو انجام می گیرد و این عمل با ذوب موضعی سطح خارجی لوله و سطح داخلی اتصال انجام می پذیرد.برای انجام و سفارش لوله و اتصالات سبز با ما تماس بگیرید

لولها و اتصالات سبز

ماده خام PP-RC از لحاظ مقاومت در برابر حرارت، فشار مواد شیمیایی به سه دسته تقسیم می شود.
1- PP-H :TYPE (پلی پروپیلن هوموپلیمر)
2- PP-B :TYPE (پلی پروپیلن بلاک کولیمر)
3- PP-R :TYPE (پلی پروپیلن رندوم کوپلیمر)

ماده خام TYPPE-3 از لحاظ ویژگی های فیزیکی و شیمیایی از مواد خام TYPE-1 و TYPE-2 کارائی و کیفیت خیلی بیشتری و بهتری دارد.

مهمترین ویگی این ماده خام، مقاومت بالای آن در برابر تاثیرات گرما و مواد شیمیایی می باشد.لولها و اتصالات سبز

 

در سایه این مقاومت، لوله و اتصالات PP-R نیوب سنتر با موفقیت در تاسیسات آب سرد و گرم قابل استفاده می باشد.

به علت رندومی زنجیره ای بودن ساختار مونومر ماده خام PP-R لوله های ساخته شده از این مواد مانع از وجود هر نوع ماده زیستی (بیولوژیکی) در خود می شوند.

بنابر این محصولاتی با مشخصات فوق دارای خواص ممتازی هستند که عبارتند از: عدم زنگ زدن، عدم طعم و بوی نامطلوب

 

مشخصات کلی و فواید لولهای و اتصالات سبز :

 • تا زمانیکه در دمای 20C با فشار 25 اتمسفر مورد استفاده قرار گیرند، طول عمری برابر با 50 سال را دارا هستند.
  • قابل استفاده در دمای 20C الی 95+ درجه سانتیگراد می باشد.
  • در برابر مواد شیمایی مقاومت بالایی دارند.
  • در برابر ضربه مقاومت بالایی دارند.
  • در مقابل پوسیدگی مقاوم هستند. با آهک ترکیب نمی شوند و زنگ نمی زنند.
  • به علت اینکه از نفوذ اشعه های ماورا بنفش جلوگیری می کند، جلبک و باکتری در درون آنها اجازه رشد نخواهد داشت.
  • رنگ، بو و طعم آب را تغییر نمی دهند.
  • دارای سطح داخلی صاف و صیقلی هستند.
  • در نقاط جوش خوردگی، تقلیل در اندازه قطر لوله پلی پروپیلن صورت نمی گیرد.
  • در برابر گرما و صدا عایق هستند.
  • دارای 70% صرفه جویی زمانی در نصب و بدون پرت و ضایعات هستند.
  • سازگار با محیط زیست هستند.

لولهای و اتصالات سبز

جدول ابعاد لوله و اتصالات پلی پروپیلن

روش نصب لوله های سبز یا PP-RC

شیوه جوش لوله های سبز ساده

لوله را در جهت عمودی محور تقارن لوله و فقط با استفاده از قیچی مخصوص ببرید. دستگاه جوش را تاا 260 درجه سانتیگراد گرم کنید و از قالب جوش تمیز استفاده کنید.

ممبع لوله و اتصالات را همزمان بدون تغییر در محور تقارن در قالب جوش فشار دهید.

برای اطلاعات در مورد زمان جوش و مدت سرد شده، جدول اطلاعات جوش را مطالعه کنید.

در حالیکه لوله و اتصال را همزمان و بدون چرخش از قالب ها جدا میکنند، سریعا به هم وصل کنید. قطعات جوش داده شده را قبل از سرد شده کامل مورد استفاده و آزمایش قرار ندهید.

لوله و اتصالات سبز کاسپین پلیمر

وکیل دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری

موسسه حقوقی

ثبت شرکت

وکیل

جهت مشاوره و خرید انواع لوله و اتصالات سبز ساختمانی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 

Call Now Buttonتماس سریع (لمس کنید)