لوله و اتصالات پلی پروپیلن

لوله پلی پروپیلن

پیدایش لوله پلی پروپیلن

در اواسط دهه ی ۱۹۵۰ بود که دانشمندان ایتالیایی به خواص پلی پروپیلن پی بردند. این در حالی بود که پلی اتیلن در چند دهه قبل از آن کشف گردید. آرایش شیمیایی منحصر به فرد پلی پروپیلن قدرت خود را به سرعت نشان داد و بی شک یکی از ابر قدرت ها در صنعت پلاستیک بر شمرده شد. استفاده از پلی پروپیلن به دلیل عدم ترک خوردگی و انعطاف بالا در بسیاری از صنایع این شهرت را بیشتر کرد و سبب توسعه تولید آن گردید.

پس از کار Ziegler در آلمان، روند تولید پلیمرهای “stereoregular” توسط پروفسور Giulio Nattain در ایتالیا تکمیل شد. Natta اولین رزین پلی پروپیلن را در اسپانیا در سال ۱۹۵۴ تولید کرد. Natta کاتالیزورهای تولید شده برای صنعت پلی اتیلن را توسعه داد و این فناوری را به گاز پروپیلن اعمال نمود.

پلیمر های جدید با قابلیت کریستال شدن یک محصول بسیار موفق در بسیاری از صنایع هستند. تولید تجاری پلی پروپیلن از سال ۱۹۵۷ آغاز گردید و در طول تاریخ بیشترین رشد صنعت را به خود از آن خود نموده است.

بازیافت مواد پلی پروپیلن همانند بسیاری از مواد گرما نرم دیگر موجی از خوشحالی را برای دوستداران محیط زیست پدید آورد. با اینکه لوله های پلی پروپیلن به صورت صنعتی و در آزمایشگاه سنتز می شوند اما بازیافت آن ها می تواند بسیاری از مشکلات زیست محیطی آن ها را پنهان نماید. در واقع نگرانی بابت حجم مواد شیمیایی تولیدی در این مواد وجود ندارد و می توان مواد پلی پروپیلن را بار ها و بار ها بازیافت نمود و دوباره از آن استفاده کرد.

تولید پلی پروپیلن

تولید پلی پروپیلن به وسیله محلول یا فرآیند گاز انجام می شود و مونومر آن در معرض حرارت و فشار با حضور یک کاتالیزور قرار می گیرد. تفاوت در کاتالیست و شرایط تولید می تواند خواص پلاستیک را تغییر دهد.

مونومر پلی پروپیلن، پروپیلن است. پلی پروپیلن یک پلیمر هیدروکربن خطی است که به صورت CnH2n بیان می شود. پلی پروپیلن را به دلیل کاربرد های چند گانه و متعدد آن یکی از پلیمر های چند منظوره در صنعت پلاستیک می دانند.

حضور گروه متیل در ساختار پلی پروپیلن موجب شده تا خواص این محصول به نسبت پلی اتیلن تغییر کند. این ساختار موجب افزایش نقطه ذوب بلوری شده و به همین علت است که پلی پروپیلن در برابر حرارت مقاومت تر است.

ویژگی های لوله پلی پروپیلن

یکی از ویژگی های منحصر به فرد لوله های پلی پروپیلن وجود سطح صاف و صیقلی درون و بیرون لوله می باشد. این ویژگی سبب می شود تا حرکت سیالات درون آن به راحتی انجام شود. اغلب این لوله ها عایق صدا و گرما می باشند. بنابراین حرکت سیالات و از جمله آب درون این لوله ها با ایجاد صدا همراه نخواهد بود. همچنین مجاورت لوله های آب گرم در کنار وسایل دیگر آسیبی به سایر وسایل نخواهد زد.

در لوله های فلزی زنگ زدگی تنها یکی از مشکلاتی است که سبب تغییر طعم آب آشامیدنی درون لوله می شود. علاوه بر زنگ زدگی ته نشین شدن مواد درون لوله های فلزی مشکلات زیادی را ایجاد می کند و از طرفی امکان رشد جلبک و انواع قارچ را فراهم خواهد کرد. ویژگی خوب لوله های پلی پروپیلن ضد جلبک بودن آن است و رنگ و طعم آب درون لوله و اتصالات آب آشامیدنی تغییری نخواهد کرد و بنابراین در خطوط لوله کشی آب ساختمانی بیشتر استفاده می شود.

و در نهایت خصصیت این لوله و اتصالات پ پ طول عمر نسبتا طولانی آن هاست. لوله و اتصالات پلی پروپیلن با عمری بیش از ۵۰ سال و بدون فرسودگی می توانند هزینه های اجرایی را در لوله کشی ساختمانی و تاسیسات شهری و صنعتی کاهش دهند. حمل و جا به جایی لوله و اتصالات پلی پروپیلن بسیار راحت است. وزن سبک و مقاومت در برابر فشار این لوله ها سبب می شود که لوله و اتصالات پلی پروپیلن درون زمین قرار گرفته و سال های طولانی دوام داشته باشند.لوله های پلی پروپیلن در دو رنگ سبز و سفید در بازار وجود دارند و هر کدام از این لوله ها می توانند در اتصالات فرعی و لوله کشی ساختمان به کار روند.آنچه که پلی پروپیلن را از سایر پلاستیک ها جدا می کند وجود خاصیت انعطاف پذیری در دما های خاص می باشد. همچنین نقطه ی ذوب این ماده بسیار بالاست و به راحتی توسط ارتعاشات و تنش ها آسیب نمی بیند. از آنجا که باز و بسته کردن لوله ها برای برنامه های اجرایی اهمیت زیادی دارد لوله های پلی پروپیلن بیشتر از سایر مواد استفاده می شوند زیرا به راحتی می توان آن ها را چندین بار باز و بسته کرد بدون آنکه آسیب یا فرسایشی در آن ها به وجود آید.لازم به ذکر است که به لوله و اتصالات پلی پروپیلن می توان موادی را اضافه نمود تا خواص آن ها متمایز و پر رنگ گردد. به طور مثال برای انعطاف پذیری بیشتر لوله های پلی پروپیلن مواد معدنی به آن اضافه می کنند. این مواد به لوله ی پلی پروپیلن اجازه می دهد تا به صورت یک ورق مصنوعی در آید و به راحتی برش خورد. راحتی در برش پلی پروپیلن در تولید لوله ها با اندازه های مختلف تاثیر خوبی خواهد گذاشت.تنها عیب لوله های پلی پروپیلن آن است که در برابر اشعه های نور خورشید مقاوم نبوده و از طرفی به راحتی شکسته می شوند. این ویژگی سبب می گردد تا لوله های پلی پروپیلن تنها در برنامه های کاربردی سطح کوچک در کنار سایر پلاستیک ها به کار روند.

با توجه به اینکه قیمت لوله و اتصالات پلی پروپیلن پایین است این لوله ها جایگزین لوله های فلزی و چدنی در بازار شده اند.

درباره پلی پروپیلن (Polypropylene)

پلی پروپیلن یکی از پرمصرف ترین و اساسی ترین پلیمرهای مورد استفاده در دنیا و بزرگ ترین مصرف کننده پروپیلن می‌باشد. نام این محصول پلی پروپیلن (PP) و فرمول شیمیایی آن –CH2-CH(CH3)n– می‌باشد.
پلی پروپیلن از پلیمریزاسیون پروپیلن در شرایط دما و فشار نسبتاً ملایم ودر حضور کاتالیست معروف زیگلر – ناتا انجام می‌شود . وجود این کاتالیست ، پلیمری به صورت ایزوتاکتیک را تشکیل می‌دهد که قادر به متبلور شدنتاحدود۹۰درصدمی‌باشد.
پلی‌پروپیلن یک پلیمر ترموپلاست می‌باشد که در یک بازه گسترده از کاربردها شامل فیلم و ورق، قالب‌گیری دمشی، قالب‌گیری تزریقی، بسته‌بندی غذایی، نساجی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، لوله، کاربردهای صنعتی و ساختمانی و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، پلیمر تولید شده از منومر پروپیلن به طور معمول در برابر حلال‌های شیمیایی، بازها و اسیدها مقاوم می‌باشد. کد مشخصه این پلیمر می‌باشد.
مولکول پروپیلن دارای ساختار شیمیایی نامتقارن می‌باشد، از این رو فرایند پلیمریزاسیون آن می‌تواند به سه نوع توالی در ساختار پلیمر حاصل منتهی گردد. به دلیل اثرات ناشی از ممانعت فضایی گروه های متیل، توالی سر به دم دارای نظم ساختاری بالاتری نسبت به سایر انواع می‌باشد.
پلی پروپیلن دارای سه پیکربندی فضایی مختلف می‌باشد که عبارتند از ایزوتاکتیک (iPP)، سیندیوتاکتیک (sPP) و اتاکتیک (aPP). در نوع ایزوتاکتیک گروه های متیلی در یک طرف صفحه عبوری از زنجیر اصلی می‌باشند. در نوع سیندیوتاکتیک گروه های متیل به صورت یک در میان در دو طرف صفحه عبوری از زنجیر قرار می‌گیرند. در نوع اتاکتیک هم هیچ نوع نظم خاصی وجود ندارد.
یک کاتالیست زیگلر – ناتا قادر است که قرار گرفتن منومرها را در یک آرایش‌یافتگی ویژه محدود سازد و تنها اجاره می‌دهد که منومرها در جهت درست به زنجیر پلیمری اضافه شوند. اکثر پلی‌پروپیلن‌های معمول که با استفاده از کاتالیست‌های تیتانیوم کلراید(Ticl4) تولید می‌شوند، دارای درصد بالایی از پلی‌پروپیلن ایزوتاکتیک می‌باشند. بدلیل اینکه گروه‌های متیل در یک طرف قرار گرفته‌اند، بعضی ملکول‌ها تمایل دارند که به شکل مارپیچی دربیایند، این مارپیچ‌ها یک به یک در کنار هم قرار می‌گیرند و مقاومت پلی‌پروپیلن معمول را ایجاد می‌کنند.
iPP تجاری شده دارای خصوصیات متنوعی می‌باشد که موجبات استفاده گسترده آن را به خصوص در صنعت پلاستیک و الیاف فراهم آورده است. یکی از مهم ترین خصوصیات این ماده نسبت به پلیمرهایی نظیر پلی آمیدها عدم جذب رطوبت در آن می‌باشد که آن را به عنوان گزینه‌ای مناسب برای بسیاری از کاربردها تبدیل کرده است. خصوصیات این ماده را می‌توان با انجام برخی اصلاحات بعدی بهبود داد. مهم ترین اصلاحاتی که در حال حاضر انجام می‌گیرد عبارتند از کنترل فرایند تخریب، شبکه‌ای کردن، عاملیت دار نمودن و شاخه دار کردن. ساختار مولکول پلی پروپیلن به دلیل ماهیت کاتالیست‌های زیگلر – ناتا خطی می‌باشد که موجب پایین بودن استحکام مذاب آن می‌گردد. پایین بودن استحکام مذاب سبب محدودیت کاربرد این پلیمر در فرایندهایی نظیر قالب گیری دمشی و ترموفرمینگ می‌شود.

پلی پروپیلن از لحاظ نظم فضایی به سه ساختار زیر تقسیم بندی می شود:

ایزوتاکتیک (ipp) : دراین ساختار گروه های متیل در یک طرف زنجیره اصلی قرار دارند.

سیندیوتاکتیک (spp): دراین ساختار گروه های متیل به صورت یک در میان در بالا و پایین زنجیره اصلی قرار گرفته اند.

اتاکتیک (app): دراین ساختار گروه های متیل به صورت اتفاقی در دو طرف زنجیره اصلی قرار دارند.

با توجه به اینکه تنها در آرایش ایزوتاکتیک مولکول های پلیمری اجازه فشرده شدن در ساختار کریستالی را دارند و در دو نوع آرایش دیگر بعلت بزرگی گروه متیل امکان بهم فشردگی و تشکیل ساختار کریستال وجود ندارد، پلی پروپیلن صنعتی معمولا از نوع ایزوتاکتیک است.

پلی پروپیلن در مقایسه با دیگر پلیمرها مشخصات متمایز و برجسته‌ای دارد که عبارتند از :

 • قیمت نسبتاً ارزان منومر لوله و اتصالات پروپیلن در مقایسه با منومرهای دیگر پلیمرها

 • قیمت پائین لوله و اتصالاتPP در مقایسه با دیگر پلیمرها

 • وزن مخصوص و سبک PP

 • انعطاف پذیری و طیف گسترده تولید PP با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی متغیر

 • افزایش کاربردهای جدید و بهبود خواص گریدهای تولیدی جدید

 • افزایش کاربرد لوله و اتصالات p.p در وسایل و تجهیزات پزشکی و توسعه کاربردهای PP گرید خاص

 • افزایش مصرف لوله و اتصالات PP به صورت آلیاژ با دیگر پلیمرها

 • جایگزینی پلیمرهایی مانند PS، PE و غیره با PP

ویژگی های پلی پروپیلن:

چگالی کم (0.9 – 0.91 g/cm3)، شفافیت بالا، مقاومت تخریبی در برابر استرس های محیطی، مقاومت کششی بالا، صلبیت بالا، مقاومت دمایی بالا (دمای ذوب شوندگی 160-170 0C)) )، مقاومت در برابر اسیدها و بازها و حلال ها، استحکام مکانیکی خوب، خواص خوب قالب گیری، بی بو و غیر سمی و غیر قابل حل در آب، تمایل به اکسیده شدن در هوای آزاد و حساسیت و تخریب نسبت به تابش پرتوهای ماورائ بنفش .

پلی پروپیلن بر طبق موارد مصرف در شش گروه دسته بندی می شود:

تزریقی: عمده مصرف پلی پروپیلن در این دسته بوده که شامل تولید لوازم الکتریکی و الکترونیکی، لوازم خانگی، صنایع بسته بندی، صنعت خودرو، درپوش و کلاهک، وسایل پزشکی قابل استریل،چمدان، اسباب بازی و… است.

الیاف: این گروه در رتبه دوم مصرف پلی پروپیلن قرار دارد . PP برای صنعت نساجی بصورت الیاف و نخ یکسره در ظرافت های گوناگون به بازار عرضه میشود. که موارد مصرف آن شامل طناب، منسوجات بی بافت، پارچه های پرده ای، پارچه های بهداشتی، پارچه های داخل خودرو، نوارهای باندپیچی و… است.

بادی: که از آن در تولید مخازن، قوطی و بطری استفاده می شود.

فیلم و شیت: شامل فیلم های گرافیک و چاپ و شیت های بسته بندی میباشد.

پایپ: در تولید لوله های آب و فاضلاب و لوله های انتقال آب گرم کاربرد دارد.

روکش و محافظ : روکش سیم و کابل.

انواع گریدهای پلی‌پروپیلن

مواد پلی‌پروپیلن به طور کلی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. پلی‌پروپیلن هموپلیمر که از پلیمریزاسیون مونومر پروپیلن به تنهایی تولید می‌شود و پلی‌پروپیلن کوپلیمر که از پلیمریزاسیون پروپیلن به همراه کومونومر اتیلن تولید می‌شود.

از نقطه نظر خواص فیزیکی و مکانیکی تفاوت پلی‌پروپیلن هموپلیمر و کوپلیمر در مقاومت ضربه‌ای، استحکام کششی و سختی است. پلی‌پروپیلن هموپلیمر با اینکه استحکام کششی و سختی بالاتری نسبت به پلی‌پروپیلن کوپلیمر دارد ولی نقطه ضعف اصلی آن مقاومت ضربه‌ای آن است. در واقع پلی‌پروپیلن هموپلیمر شکننده‌تر از پلی‌پروپیلن کوپلیمر است. این ضعف بیشتر در دماهای پایین و به ویژه زیر صفر خود را نشان می‌دهد. به همین جهت کاربرد پلی‌پروپیلن هموپلیمر در تولید قطعات تزریقی که در معرض ضربه و دمای پایین قرار می‌گیرند، به شدت محدود است. برای رفع این نقطه ضعف با افزودن مونومر اتیلن در حین پلیمریزاسیون پروپیلن، کوپلیمر پلی‌پروپیلن تولید شده است. پلی‌پروپیلن کوپلیمر مقاومت ضربه‌ای بالاتری نسبت به پلی‌پروپیلن هموپلیمر دارد. با تنظیم مقدار اتیلن اضافه شده به ساختار پلیمر، تنظیم مورفولوژی کوپلیمر، تنظیم نوع کریستالیزاسیون و همچنین تنظیم وزن مولکولی می‌توان میزان مقاومت ضربه‌ای را تنظیم و تا حد خوبی بالا برد. البته باید توجه داشت که بالا بردن مقاومت ضربه‌ای پلی‌پروپیلن به قیمت کاهش سختی و سفتی پلیمر انجام می‌پذیرد.

اضافه کردن اتیلن به ساختار پلی‌پروپیلن حین پلیمریزاسیون پروپیلن، نظم ساختاری پلی‌پروپیلن را کاهش می‌دهد. کاهش نظم ساختاری هم به نوبه خود باعث کاهش میزان تبلور (کریستالیزاسیون) پلی‌پروپیلن می‌شود. با توجه به ساختار شکننده بلورها، دلیل افزایش مقاومت ضربه‌ای پلی‌پروپیلن کوپلیمر نسبت به پلی‌پروپیلن هموپلیمر کاهش بلورینگی است.

پلی‌پروپیلن کوپلیمر خود نیز به دو دسته کوپلیمر بلاک و رندوم تقسیم می‌شود.

در پلی‌پروپیلن بلاک کوپلیمر بخش‌های اتیلنی در بین بخش‌های پروپیلن در طول زنجیره پلیمری قرار دارند، در حالی که در پلی‌پروپیلن رندوم کوپلیمر مونومرهای اتیلن به صورت نامنظم و جدا از هم در طول زنجیره پلیمر قرار دارند. این ویژگی باعث می‌شود که اندازه ذرات اتیلن در ساختار پلیمر بسیار کوچک شده و باعث پراش نور نمی‌شود، به همین جهت این نوع کوپلیمر شفاف است. برای افزایش شفافیت در پلی‌پروپیلن رندوم کوپلیمر از عوامل هسته‌زا نیز استفاده می‌شود. عوامل هسته‌زا باعث توزیع شدن یکنواخت کریستال‌های پلی‌پروپیلن و در نتیجه ریزتر شدن آن‌ها می‌شود. بنابراین کریستال‌های ایجاد شده باعث تفرق نور نمی‌شوند و پلیمر شفاف دیده می‌شود. در پلی‌پروپیلن بلاک کوپلیمر، تفاوت ضریب شکست نور در نواحی پروپیلنی و نواحی اتیلنی باعث پخش شدن نور و در نتیجه مات شدن پلیمر می‌شود. بنابراین این نوع پلی‌پروپیلن را به سادگی می‌توان از روی ظاهر آن از دیگر انواع پلی‌پروپیلن تشخیص داد.

به لحاظ مقاومت مکانیکی، پلی‌پروپیلن بلاک کوپلیمر مقاومت ضربه‌ای بالاتری نسبت به پلی‌پروپیلن رندوم کوپلیمر دارد. دلیل این امر آن است که انرژی ضربه در بین بخش‌های اتیلنی و پروپیلنی میرا می‌گردد.

کاربردهای پلی‌پروپیلن

به لحاظ کاربردی پلی‌پروپیلن بلاک کوپلیمر گرید تزریقی به دلیل مقاومت ضربه‌ای خوب در کاربردهایی که در معرض ضربه و هوای سرد قرار دارند مانند قطعات خودرو کاربرد فراوان دارد. سپر، داشبورد، کنسول، رودری، باتری و بسیاری دیگر از قطعات خودرو از این پلیمر تولید می‌گردد. این پلیمر علاوه بر دانسیته پایین که باعث کاهش وزن خودرو می‌شود، فرایندپذیری خوب و استحکام و مقاومت ضربه‌ای مناسبی ارائه می‌دهد. برخی دیگر از گریدهای با شاخص ذوب بالا جهت تولید ظروف استفاده می‌شود. گریدهای با شاخص ذوب پایین برای فرایندهای اکستروژن مانند تولید لوله‌های آب سرد و گرم و … استفاده می‌شود.

در نقطه مقابل پلی‌پروپیلن هموپلیمر به دلیل تبلور بالا و مقاومت ضربه‌ای پایین گزینه بسیار مناسبی برای کاربردهای نساجی و یا ورق‌ها و فیلم‌های نازک است. در این نوع کاربردها بیشتر به استحکام کششی نیاز است و ضعف مقاومت ضربه‌ای اهمیتی ندارد. فیلمهای کشش یافته از دو جهت و الیاف پروپیلن و انواع گونی و تسمه و … از جمله کاربردهای پلی‌پروپیلن هموپلیمر است. البته گریدهای تزریقی پلی‌پروپیلن هموپلیمر هم وجود دارند که در جاهایی که سفتی و سختی اهمیت بیشتری داشته باشد و یا مقاومت حرارتی مورد توجه باشد، کاربرد دارد.

انواع پلی پروپیلن: پلی پروپیلن ها به منظور دست یابی به کاربردهای متنوع به دو صورت هموپلیمر و کوپلیمر در بازار عرضه می گردند.

– هموپلیمر

هموپلیمرهای پلی پروپیلن بر اساس نظم فضایی خود، به سه دستۀ اتاکتیک (بی نظم)، ایزوتاکتیک (هم نظم) و سیندیوتاکتیک (تک نظم) تقسیم می شوند

الف) اتاکتیک: این زیر ساختار دمای ذوب پایینی دارد و ماده ای صمغی شکل است که به دلیل خواص چسبندگی بالا در ساخت بعضی چسب ها استفاده می شود. پلیمر اتاکتیک ماده ای آمورف، انعطاف پذیر و سفت است. در مقابل پلیمرهای ایزوتاکتیک و سیندیوتاکتیک، پلیمرهایی با بلورینگی بالا، سفت تر و با انعطاف کمتر هستند.

ب) ایزوتاکتیک: ساختار ایزوتاکتیک، دمای ذوب بالایی دارد و ماده ای کریستالی و چقرمه است.

ج) سیندیوتاکتیک: این زیر ساختار خواصی همانند زیر ساختار ایزوتاکتیک دارد اما به دلیل بلورینگی کم تر، شفاف تر هستند. هم چنین، فرآیند دهی آن نسبت به دیگر گریدها دشوارتر است.

بالاترین خواص بلورینگی این گریدها به ترتیب مربوط به زیر ساختار ایزوتاکتیک، سیندیو تاکتیک و اتاکتیک است.

۲- کوپلیمر

به طور کلی کوپلیمرها از پلیمریزاسیون دو یا چند مونومر مختلف ساخته می شوند. کوپلیمرهای پلی پروپیلن شامل مقدار کمی اتیلن یا اولفین های بزرگتر شامل بوتن و هگزن هستند. هرچه زنجیره های متصل به پروپیلن بزرگتر شوند، انعطاف پذیری آن افزایش، و صلبیت و استحکام آن کاهش می یابد. دو نوع از مهمترین کوپلیمرهای تجاری پلی پروپیلن، کوپلیمر تصادفی (Random) و ضربه (Impact) هستند و ویژگی آن ها در جدول ۱ نشان داده شده است. کوپلیمر ضربه در واقع نوع خاصی از کوپلیمر بلوکه ای است

فرآیند تولید: همو پلی پروپیلن از ماده خام اصلی پروپیلن تولید می شود. با اختراع کاتالیزورهای زیگلر ناتا، امکان پلیمریزاسیون پروپیلن و تولید جامد بلوری میسر شد. پلی پروپیلن حاصل از کاتالیزور زیگلر-ناتا، عمدتا جهت گیری فضایی ایزوتاکتیک داشته و درصد بلورینگی آن حدود ۶۰ درصد و دمای ذوبش حدود ۱۸۰ درجه سانتیگراد است. می توان با افزودن اتیلن، گریدهای مختلف پلی پروپیلن را تولید کرد.

مقایسۀ هموپلیمر و کوپلیمر پلی پروپیلن: با توجه شرایط موجود در صنایع مختلف و در نظر گرفتن خواص هموپلیمر و کوپلیمر پلی پروپیلن می توان بهترین گزینه را انتخاب کرد.

طور کلی، هموپلیمر پلی پروپیلن بیش ترین سختی، کوپلیمر تصادفی بیش ترین شفافیت و کوپلیمر بلوکه ای بالاترین خواص ضربه را دارد.

لوله های پلی پروپیلن برای مجرای آب آشامیدنی

لوله و اتصالات پ پ در واقع لوله های تک لایه پلیمری هستند که پس از لوله های فلزی وارد سیستم لوله کشی ساختمان شدند. این لوله ها اغلب در رنگ های سفید(لوله و اتصالات سفیدآب) و سبز(لوله و اتصالات سبز) موجود هستند، که رنگ سفید آنها مرسوم تر است. لوله های پروپیلن به وسیله دستگاهی به اسم دستگاه جوش به اتصالات خود جوش داده می شوند تا سیستم لوله کشی به وجود آید. از این لوله ها بیشتر برای انتقال آب آشامیدنی در درون ساختمان های اداری و مسکونی و دور از نور آفتاب استفاده می شود.

لوله ها و اتصالات پلی پروپیلن در مقایسه با لوله های فلزی و ۵ لایه، ویژگی ها و معایبی دارند که در این مطلب گروه رساکالا آنها را بررسی خواهد کرد.

مزایای لوله های پلی پروپیلن

معایب لوله های پلی پروپیلن :

عبور نور و نفوذ اکسیژن : لوله های پلی پروپیلن جریان نور و اکسژن را از خود عبور می دهند و به درون این لوله ها می برند و این امر باعث رشد جلبکها شده و همچنین مزه و بوی آب را هم تغییر می دهد. راه حل این مشکل این است که این لوله ها را در پوششی از مصالح ساختمانی قرار دهیم تا از نفوذ نور و اکسژن جلوگیری شود.

مقاومت ناچیز در مقابل اشعه خورشید و UV: لوله های پروپیلن در برابر اشعه مستقیم خورشید و اشعه UV مقاوم نیستند و ممکن است ساختار زنجیره شیمایی آنها در دراز مدت فرو ریزد یا ضعیف شود. برای برطرف کردن این مشکل هم می توان از پوشش ساختمانی یا عایق استفاده کردو یا نها در سایه قرار داد.

انبساط طولی بالا : لوله های پلی پروپیلن برعکس لوله های فلزی یا ۵ لایه از لایه فلزی برخوردار نیستند. این امر باعث شده است انبساط طولی آنها در حالت آزاد زیاد باشد. به همین دلیل این لوله ها باید به وسیله بست به دیوار محکم شوند و یا اینکه زیر پوششی از ملات سیمان قرار داده شوند. ملات سیمان، انبساط طولی لوله های پلی پروپیلن را کم کرده و از نازک شدن آنها جلوگیری می کند.

تاریخچه و مشخصات لوله و اتصالات پلی پروپیلن :

لوله های پلی پروپیلن جزء پر مصرف ترین لوله های پلیمری میباشند. این لوله ها به دلیل مزایایی که دارند در سال۲۰۰۷ در بازار جهانی توانستند یه خوبی پرطرفدار واقع شوند و بیشتر از ۴۵میلیون تن را به فروش برسانند.قیمت لوله واتصالات پلی پروپیلن بسیار به صرفه بوده و پلی پروپیلن به سه نوع R, B, H وجود دارند که قصد داریم در ادامه این مطلب آنها را به شما معرفی کنیم.

پلی پروپیلن PP+H

این نوع از پلی پروپیلن از ویژگی های مکانیکی بسیار مناسبی برخوردار است و در مقابل مواد شیمیایی مقاومت خوبی را از خود نشان میدهد. از این نوع پلی پروپیلن در صنایع بکار برده میشود.

PP+B

این پلی پروپیلن نیز دارای مقاومت بالا در مقابل ضربات است و دوام طولانی دارد. همچنین می تواند در مقابل مواد شیمیایی مقاومت نشان دهد که این امر نیز باعث شده است بتوان آنها را در فاضلاب هایی با فشار کم بکار برد.

PP+R

این نوع نیز دارای دوام مناسب است و در برابر شرایط شیمیایی و مکانیکی در دما و فشارهای زیاد مقاوم میباشد. به همین علت از آنها میتوان در تاسیسات آب گرم و سرد منازل بکار برد.

پلی پروپیلن ها (انواع، محصولات و کاربرد)

انواع پروپیلن ها

پلی پروپیلن معمولاً به صورت زیر در طراحی صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند:

 1. مات و ساختاری

 2. نیمه مات و ساختاری

 3. فیلمBOPP

 4. فیلم OPP یا CPP

پلی پروپیلن، نه تنها در حالت گرانول و ورق قابل استفاده است بلکه به صورت فیلم هم مورد استفاده قرار میگیرد .

فیلم پلی پروپیلن

در حالت کلی فیلم از لایه ای فوق العاده باریک از سیال و یا به صورت جامد تشکیل شده است. مثلا فیلم روغن بین ساچمه های بلبرینگ و یا فیلم استات سلولز برای ثبت و تکرار تصاویر سینمایی. منظور از فیلم پلی پروپیلن، لایه باریکی است که در حالت جامد نگه داشته می شود

انواع فیلم پلی پروپیلن

فیلم پلی پروپیلن در دو مدل کلی BOPP و OPP یا CPP ساخته میشود.

نوع اول با عنوان BOPP که مخفف biaxially oriented polypropylen است نام گذاری شده است.این به این معناست که هنگام تولید علاوه بر اکسترود شدن، لایه به صورت آبشاری از کناره ها تحت فشار قرار میگیرد و کشیده می شود.این نوع نسبت به مدل دوم(یعنی OPP یا CPP) توانایی ثابت بودن از نظر حرارتی و ابعادی، زمان بیشتری را جهت چاب و بسته بندی به خود اختصاص می دهند.

کاربرد فیلم های پلی پروپیلن

بیشترین موارد استفاده از فیلم های پلی پروپیلن در ساخت بسته بندی های انعطاف پذیر می باشد. این فیلم ها در تهیه بسته بندی چیپس، اسنک، بستنی، ماکارونی و موارد مشابه به انها مورد استفاده قرار میگیرند.این فیلم ها به حالت های متفاوت لمینیت می شوند که می توان تک لایه یا متالایز شده باشند و در موارد دیگر نیز استفاده شوند.

محصولات پلی پروپیلن

یکی از بهترین روش ها برای شناسایی این پلاستیک از سایر نمونه های مشابه حفظ کردن خاصیت های انها است.محصولاتی که یا این مواد ساخته مشوند خواصی مثل خواص بصری، لامسه و صوتی از خود بروز می دهند. به همین دلیل لیستی از محصولات تولید شده با پلی پروپیلن در زیر آورده شده است :

 • درپوش های رزوه دار ظروف پلاستیکی دهانه گشاد دارویی و بهداشتی که بدنه آنها از پلی اتیلن (HDPE) ساخته شده است.

 • در بطری ها مثل بطری های آب معدنی که جنس بدنه انها از PET یا به عبارتی پلی اتیلن تری فتالات تهیه شده است.

 • قطعات مدولار جهت تولید اسباب بازی با نام تجاری Lego

 • لایه های اکسترود شده با نام تجاری کارتن پلاست

 • جعبه های استوانه ای شکل بسته بندی سی دی

 • درپوش بسته بندی های تتراپک.

 • بدنه های ماژیک و درخودکار

بدنه باتری خودرو ها

لوله و اتصالات پلی پروپیلن

لوله سفید آب و اتصالات و لوله و اتصالات pp

اطلاعات کلی در مورد لوله و اتصالات و انواع لوله های پلی پروپیلن

لوله سبز یا سفید پلی پروپیلن PP چیست ؟

لوله سفید آب و اتصالات

لوله هاي سفید یا لوله هاي PP-R از پلی پروپیلن رندم کوپلیمر نوع ۳ ساخته می شوند و ظاهر آن ها مانند پلاستیک هاي عادي است . این لوله ها ، قادرند در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد ۲۰ بار و در دمای ۸۵ درجه ۱۰ بار فشار را تحمل کنند از کاربردهاي لوله هاي سبز می توان به لوله کشی ساختمان ، تأسیسات حرارتی ساختمان ، صنایع غذایی ، سیستم هاي حرارت خورشیدي ، خطوط هوای فشرده ، صنایع کشتی سازي ، هتل ها و بیمارستان ها ، فاضلاب هاي صنعتی و محیط هاي اسیدي و قلیایی اشاره نمود . قیمت لوله و اتصالات پلی پروپیلن

لازم به ذکر است که لوله سفید آب را با نام های لوله سبز یا لوله پلی پروپیلن و یا لوله تک لایه و یا لوله PP نیز نامیده میشوند.

قیمت لوله و اتصالات پلی پروپیلن

معرفی و سایز بندی اتصالات لوله پلی پروپیلن ( تک لایه سبز سفید pp ) :

سایز انواع لوله های پلیمری را برحسب واحد میلیمتر ذکر میکنند

شامل زانو سراهی ( سه راه ) بوشن تبدیل زانو دنده زانو فلز زانو بوشن فلز اتصال یکسر فلز اتصال یکسر بوشن درپوش کپ درپوش پایه بلند درپوش رزوه دار لوله خم پل شیر فلکه شیر تک ضرب مهره ماسوره یکسر فلز مهره ماسوره دو سر جوش سراه تبدیل سراه ناف فلز سراه بوشن فلز بوشن مغزی شابلون خط کش زانو بستدار و . . در سایز های ۲۰ – ۲۵ – ۳۲ – ۴۰ – ۵۰ – ۶۳ – ۷۵ – ۹۰ – ۱۱۰ – ۱۲۵ میلیمتر ( ۱/۲ – ۳/۴ – ۱ – ۱/۴ ۱ – ۱/۲ ۱ – ۲ – ۱/۲ ۲ – ۳ – ۴ – ۵ اینچ )

لوله سفید آب

اسامی و نام اتصالات لوله سبز ( تک لایه سفید PP پلی پروپیلن )

دانلود کاتالوگ و مشخصات فنی اتصالات لوله های سبز ( تک لایه سفید PP پلی پروپیلن )

برای تهیه و دانلود لیست قیمت به روز انواع لوله پلی پروپیلن به همراه اتصالات با کارشناسان ما تماس بگیرید.

در اینجا لازم به توضیح است قیمت لوله های پلی پروپیلن ( سفید – سبز – تک لایه – PP ) بر حسب هر یک متر داخل لیست قیمت ها موجود است و طول هر یک شاخه لوله ۴ متر میباشد .

انواع لوله سفید آب ساختمان

مزایای لوله و اتصالات پلی پروپیلن :

 • سرعت عمل در نصب

 • مقاوم در برابر فاضلاب سرد وگرم

 • مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی

 • مقاوم در برابر یخ زدگی و ضربه

 • سبکی و آسانی حمل و نقل

 • سطح صیقلی و با حداقل رسوب پذیری

مقایسه لوله و اتصالات pp با UPVC:

 • وزن مخصوص اتصالات و لوله پلی پروپیلن PP سبکتر از لوله و اتصالات UPVC می باشد.

 • برخلاف لوله و اتصالات UPVC، لوله و اتصالات پلی پروپیلن PP فاقد تردی و شکنندگی می باشند.

 • وجود ترکیبات پایدار کننده از جنس سرب و قلع در لوله و اتصالات UPVC که برای محیط زیست مضر است، در لوله و اتصالات پلی پروپیلن PP وجود ندارد.

 • لوله و اتصالات پلی پروپیلن pp در مقابل اکثر اسیدها و بازهای معدنی حتی در غلظت های بالا تا دمای ۶۰ درجه سانتی گراد مقاوم می باشند.

 • لوله و اتصالات پلی پروپیلن pp نسبت به لوله و اتصالات UPVC در برابر فاضلاب های شهری مقاومت سایشی بسیار بالایی دارند.

 • لوله و اتصالات پلی پروپیلن در مقابل تنش های دراز مدت مقاومت بالایی دارد، درحالی که این موضوع در سایر لوله و اتصالات کمتر است.

 • لوله و اتصالات پلی پروپیلن pp قابلیت تعویض یا تغییر مسیر (چرخش) بدون هرگونه آسیبی به لوله، اتصالات و اورینگ را دارند.

 • لوله ها و اتصالات پلی پروپیلن در برابر فشارهای سطحی از تحمل بیشتری نسبت به لوله های پلی اتیلن و پی وی سی برخوردارند.

 • لوله ها و اتصالات پلی پروپیلن از مقاومت حلقه ای بالایی نسبت به لوله ها و اتصالات پلی اتیلن و پی وی سی برخوردار می باشند.

با توجه به مزایای مطرح شده مجتمع صنعتی طلایه در کیت های انشعاب فاضلاب خود ترجیحا از لوله و اتصالات پلی پروپیلن استفاده می نماید.

قیمت لوله و اتصالات پلی پروپیلن

Call Now Buttonتماس سریع (لمس کنید)