لوله یو پی وی سی

لوله یو پی وی سی

آب تمیز و بهداشتی در ساختمان های مسکونی یا تجاری یک ضرورت انکار ناپذیر می باشد.از این رو پیمانکاران پروژه های ساختمانی همواره به دنبال بهترین گزینه برای آن هستند.در گذشته از لوله های فلزی به عنوان لوله آب برای انتقال و همچنین آب رسانی استفاده می شد.

با این وجود همانطور که همه ما می دانیم فلزات اغلب و گاها دچار زنگ زدگی و یا خورگی میشوند. و دردسرهایی برای زمان تصب به همراه دارند.لوله یو پی وی سی (لوله upvc ) یک گزینه ایده آل برای برطرف کردن این مشکل به شمار می آید.

لوله های پلاستیکی در ابتدا به خوبی در میان مردم گسترش پیدا کردند.اما با پیشرفت فناوری و توسعه دستگاه های جدید برای تولید انواع لوله پی وی سی باعث شد که آزمایشات بیشتری بر روی مواد مختلف انجام شود تا ترکیب مناسب برای مصارف گوناگون بدست آید.

یکی از این آزمایشات به توسعه ماده ای با نام پلی وینیل کلراید ( PVC) منتهی شد.این ماده نوید بخش پیشرفت های بسیار چشمگیری در این زمینه بود.یکی از محبوبترین انواع pvc با نام upvc شناخته میشود که کاربرد خود را در بسیاری از صنایع به اثبات رسانده است.

در این مقاله به بررسی لوله upvc میپردازیم و کاربرد آن را در صنایع مختلف بررسی می کنیم.

 

یو پی وی سی چیست ؟

یو پی وی سی مخفف پلی وینیل کلراید پلاستیک نشده است.این ماده به دلیل مقاومت زیاد در برابر مواد شیمیایی و معناصر طبیعی به عنوان یک انتخاب ایده آل برای لوله کشی ساختمان های مسکونی و تجاری به حساب می آید.

لوله یو پی وی سی نسبت به لوله های پی وی سی سخت تر است و پلیمر اضافی در ساختار آن بکار نرفته است.ویژه گی های مختلف این ماده را در ادامه بررسی می کنیم.

 

 

 

ویژه گی های لوله upvc

لوله upvc خصوصیاتی را در خود جای داده استکه باعث کاربرد بسیار بالای آن در لوله کشی ساختمان می شود.برخی از این ویژه گی ها شامل موارد زیر می باشد

  • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی : لوله یو پی وی سی در مقایسه با لوله های چدنی و گالوانیزه دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی ،اسیدهای قوی و قلیایی ،زنگ زدگی و پوسته پوسته شدن است.در هنگام استفاده از این لوله ها نیازی نیست که دیگر نگران مواردی مانند زردی آب باشید.
  • اصطکاک کم در در مقابل سیالات : استاندارد لوله ای upvc به گونه ای است که سطح بسیار صافی داشته داشته و مقاومت کمی در مقابل حرکت سیالات از خود نشان می دهند.ضریب زبری سطح لوله یو پی وی سی تنها 0.009 است.
  • استحکام مکانیکی بالا : لوله upvc از استحکام بسیار بالایی برخوردار است در برابرفشار بالای آب و ضربه های وارد شده.این لوله می تواند فشار اتمسفری 110 را به مدت یک ساعت در دمای اتاق تحمل کند،بدون آنکه دچار ترک خوردگی شود.
  • بهداشتی و غیر سمی: لوله یو پی وی سی از یک سیستم عاری از نمک سربی استفاده می کند بنابر این، این لوله ها بر کیفیت اب تاثیر گذار نبوده و مواد داخلی آن را دستخوش تغییر نمی کند.
  • بافت سبک و نصب آسان :تراکم لوله های یو پی وی سی یک پنجم چدن معمولی بوده و به همین دلیل حمل و نقل و نصب آن بسیار آسان می باشد.اتصالات یو پی وی سی با استفاده از خمیر چسب مخصوص یا مهره و موم های پلاستیکی انجام می شود.

 

 

 

لوله و اتصالات یو پی وی سی

یو پی وی سی UPVC چیست؟

PVC پی وی سی مخفف پلی ونیل کلراید میباشد و U-PVC یو پی وی سی مخفف عبارت un plasticized poly vinyl chloride می باشد.

Un plasticized Poly Vinyl Chloride که مختصرا” UPVC نامیده می شود ماده ای سخت است و در واقع یک نوع پلاستیک حرارت دیده (Thermo Plats) می باشد که در فراّیند تولید, از طریق اکسترودر شدن به شکل مقاطع مختلف لوله و پروفایل (Profiles & Pipes) دراّورده می شود. لوله و اتصالات یو پی وی سی

قیمت لوله و اتصالات یو پی وی سی

مواد اصلی UPVC یو پی وی سی را نفت خام و نمک طعام تشکیل می دهند. از نفت خام, اتیلن و از نمک کلر بدست می اّید و از طریق پلیمر یزاسیون, کلر, اتیلن, وینیل کلرید با هم ترکیب و پلی ونیل کلرید یا به صورت خلاصه PVC بدست می اّید. که ماده ای پلاستیکی و قابل ارتجاع است.لوله و اتصالات یو پی وی سی

لوله و اتصالات یو پی وی سی

امروزه PVC در کنار پلی اتیلن, پلی پروپیلن, پلی استیرول به عنوان یک ماده استاندارد در زمینه های مختلف کاربرد فراوانی دارد. افزودنی ها با افزودن موادی مانند ضربه گیرها (Impact Modifiers), کاهش دهنده های سرعت اشتعال یا متعادل کننده های گرما (Heat Stabilizers), پرکننده ها (Fillers), کمک فراّیندها (Processing Aids) و روان کننده های داخلی و خارجی (External Lubricants & Internal) و در صورت نیاز رنگ های صنعتی (Pigments ) واکسید تیتانیوم (Tio2) به نفت خام و نمک طعام ماده جدیدی بدست می اّید که هرچند خمیر مایه اّن PVC است لیکن خواص متفاوتی داشته و به اّن ماده غیر پلاستیک یا UPVC اطلاق می شود.لوله و اتصالات یو پی وی سی

کیفیت را با لوله و اتصالات سفید شیلنگ و لوله کاسپین پلیمر آبراهان تجربه کنید. قیمت لوله و اتصالات یو پی وی سی

PVC در واحدهای پتروشیمی از نفت خام و یا گاز طبیعی با فرمول عمومی CH2CHCL بدست می اّید و در صنایع مختلف کاربردهای متفاوتی دارد. پی وی سی به خاطر خصوصیات منحصر به فردی که دارد از قبیل تحمل ضربه, و مقاومت در مقابل دما و رطوبت, عدم زنگ زدگی و خوردگی بر اثر اسیدها, و همچنین عایق الکتریکی و ضد اّتش بودن باعث انتخاب برای استفاده در صنایع می باشد.لوله و اتصالات یو پی وی سی

پی وی سی یکی از نادر پلیمرهایی است که حامل اتم کلر می باشد که این امر باعث نسوز بودن پی وی سی ماده در کلاس B1 و قرارگرفتن این نسوزها شده است.

لوله و اتصالات یو پی وی سی

پی وی سی در ۴۵۵ درجه سانتیگراد شروع به سوختن می کند اما به محض جدایی از منبع اّتش خود به خود خاموش می گردد.استحکام بالا, صیقلی بودن سطح , عمر طولانی و خاصیت خود خاموش کنندگی در برابر شعله از جمله خواص ممتاز این لوله ها می باشند.لوله و اتصالات یو پی وی سی

بر خلاف بسیاری از انواع لوله های پلاستیکی دیگر, لوله های UPVC از ترکیب چندین نوع مواد مختلف شامل رزین , PVC استابلایزرهای حرارتی ,فیلرهای معدنی مانند کربنات کلسیم, روان کننده ها ی داخلی و خارجی همچون اسید استئاریک و پارافین واکس, مواد کمک فراّیند و … در محل کارخانه تولید می شوند.

بسته به نوع, فرمولاسیون و ضخامت لوله بر اساس استانداردهای مربوطه, لوله های UPVC در کاربردهای زیر مورد استفاده قرار میگیرند:

الف-اّبرسانی شهری, کشاورزی, صنعتی (بدون فشار و تحت فشار).

ب-فاضلاب شهری, خانگی و صنعتی (بدون فشار و تحت فشار).

ج-انتقال سیالات شیمیایی و صنعتی

د-زهکشی و جمه اّوری اّب های سطحی

و-حفاظت عبور کابل برق و مخابرات

لوله و اتصالات یو پی وی سی

در پایان شرکت کاسپین پلیمر آبراهان با مشاورین برجسته و متخصص در زمینه لوله و اتصالات ساختمانی همواره در کنار شما مشتریان گرامی مباشند تا بهترین خدمات در زمینه لوله و اتصالات را به شما مشتریان گرامی ارائه کنند.

قیمت مناسب و کیفیت برتر لوله و اتصالات یو پی وی سی فقط در کاسپین پلیمر آبراهان

جهت گرفتن قیمت لوله و اتصالات پی وی سی و دیگر محصولات با ما تماس بگیرید

لوله و اتصالات یو پی وی سی

در ادامه این مقاله میخوانید

یو پی وی سی چیست؟

یو پی وی سی مخفف پلی وینیل کلراید پلاستیک نشده (Unplasticized polyvinyl chloride) است. این ماده به دلیل مقاومت زیاد در برابر مواد شیمیایی و عناصر طبیعی به عنوان انتخابی ایده‌ آل برای لوله‌کشی ساختمان‌های مسکونی و تجاری به حساب می‌آید.

لوله یو پی وی سی نسبت به لوله‌های PVC سخت‌تر است و پلیمر اضافی در ساختار آن به کار نرفته است. ویژگی‌های مختلف این ماده را در ادامه مشاهده می‌کنیم.

ویژگی های لوله UPVC
لوله UPVC خصوصیاتی را در خود جای داده است که باعث کاربرد بسیار بالای آن در لوله‌کشی مجتمع‌های ساختمانی می‌شود. برخی از این ویژگی‌های بدین صورت هستند:

– مقاومت بالا در برابر خوردگی: لوله یو پی وی سی در مقایسه با لوله‌های چدن و گالوانیزه دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی، اسیدهای قوی و قلیایی، زنگ‌زدگی و پوسته پوسته شدن است.

در هنگام استفاده از این لوله‌ها نیازی نیست که دیگر نگران مواردی مانند زردی آب باشید.

– اصطکاک کم در مقابل سیالات: استاندارد لوله UPVC به گونه‌ای است که سطح بسیار صافی داشته و مقاومت کمی در مقابل حرکت سیالات از خود نشان می‌دهند. ضریب زبری سطح لوله یو پی وی سی تنها ۰.۰۰۹ است.

– استحکام مکانیکی بالا: لوله UPVC از استحکام بسیار بالایی در برابر فشار بالای آب و ضربات وارد شده برخوردار است.

این لوله (لوله فشاری)می‌تواند فشار اتمسفری ۱۱۰ را به مدت یک ساعت در دمای اتاق تحمل کند، بدون آنکه دچار ترک خوردگی شود.

– بهداشتی و غیرسمی: لوله یو پی وی سی از یک سیستم عاری از نمک سربی استفاده می‌کند. بنابراین، این لوله‌ها بر کیفیت آب تاثیرگذار نبوده و مواد داخلی آن را دستخوش تغییر نمی‌کنند.

– بافت سبک و نصب آسان: تراکم لوله یو پی وی سی یک پنجم چدن معمولی بوده و به همین دلیل حمل و نقل و نصب آن بسیار آسان است. اتصالات یو پی وی سی با استفاده از خمیر چسب مخصوص یا مهر و موم‌های الاستیک انجام می‌شود.

– سازگاری با دماهای مختلف در لوله‌های آبرسانی: محدوده دمایی لوله UPVC در طیف دمای اتاق قرار دارد. زمانی که دما کم است، معمولا شکنندگی آن‌‌ها افزایش می‌یابد و با بالا رفتن دما مقاومت آن‌ها پایین خواهد رفت.

به همین خاطر بهتر است که این محصول را بیشتر برای ساختمان‌های مسکونی مد نظر داشته باشید.

– مقاومت مناسب در برابر نفوذ آب: این لوله‌ها را می‌توان ۱۵ دقیقه پس از نصب مورد استفاده قرار داد. مقاومت اتصالات لوله UPVC به 12.5/C یا بیشتر خواهد رسید و پس از سال‌ها استفاده نیز کاهش نخواهد یافت.

نکته مهم: توجه داشته باشید که لوله‌کشی ساختمان از جمله مواردی است که برای سالیان سال دست نخورده باقی خواهد ماند و از همین رو بهتر است که با اطلاعات کافی آن را انجام دهید.

در صورت داشتن هر گونه سوال درباره انواع لوله برق، یو پی وی سی می‌توانید با مشاورین آبراهان پایپ تماس حاصل فرمایید.

کاربردهای لوله و اتصالات یو پی وی سی

ترکیب شیمیایی جالب توجه لوله UPVC سبب شده است که استفاده از آن در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی و صنعتی کارامد باشد. تولیدکنندگان این محصول اغلب پیش از فروش، راهنمایی‌های لازم را در اختیار خریداران قرار می‌دهند تا با آگاهی کامل گزینه مناسب خود را در انتخاب لوله و اتصالات انجام بدهند.

در ادامه برخی از کاربردهای این لوله‌ها را بررسی خواهیم کرد.

۱. لوله‌کشی آب شهری (تامین آب داخلی و لوله‌های آب شهری در فضای باز): از آنجا که لوله‌ یو پی وی سی دارای مقاومتی مناسب در برابر مواد اسیدی و قلیایی است و در همان حال مشکلاتی مانند زنگ‌زدگی و خوردگی ندارد، استفاده از آن برای انتقال آب شهری بسیار توصیه می‌شود. همچنین عمر مفید این لوله‌ها بسیار زیاد است و تا مدت‌ها نیازی به هرگونه تعمیر نخواهند داشت.

۲. سیستم‌های آبیاری قطره‌ای: استفاده از این لوله‌ها در سیستم آبیاری قطره‌ای می‌تواند مصرف آب را ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش دهد. همچنین لوله یو پی وی سی برای توزیع سموم دفع آفات بسیار مناسب است. بسیاری از کشاورزان آن را گزینه‌ای عالی برای این کار می‌دانند.

۳. لوله‌های حمل آب باران و ناودان: شکل‌پذیری بالای لوله های یو پی وی سی باعث شده است که تولیدکنندگان با دستی باز از آن‌ها برای حمل آب باران استفاده کنند.

۴. عایقی برای سیم‌های انتقال اطلاعات: ماده UPVC به عنوان یک عایق بسیار عالی به شمار می‌آید و جهت عایق‌بندی سیم‌های انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵. انتقال مواد شیمیایی: همانطور که به آن اشاره شد، لوله یو پی وی سی در برابر مواد اسیدی و قلیایی مقاوم است. از همین رو، در بسیاری از آزمایشگاه‌ها برای انتقال مواد شیمیایی به کار گرفته می‌شود.

۶. ساخت درب و پنجره: بیشتر کارگاه‌های مدرن تولید درب و پنجره در حال حاضر از ماده اولیه یو پی وی سی برای تولید محصولات خود استفاده می‌کنند. چون عمری طولانی داشته و همچنین در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف دوام خوبی دارند.

کیفیت لوله های یو پی وی سی

لوله های UPVC را نباید با لوله‌های پلی اتیلن اشتباه گرفت. اغلب هیچ ماده افزودنی به لوله‌های پلی اتیلن اضافه نمی‌شود، چرا که این کار آن‌ها را بسیار شکننده خواهد کرد.

متاسفانه بسیاری از تولیدکنندگان از ماده‌ای تحت عنوان پرکننده یا فیلر (Filler) در خط تولید خود استفاده می‌کنند که کیفیت محصولات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

لوله یو پی وی سی در ظاهر شکننده‌تر و خشک‌تر است. استاندارد لوله UPVC به این صورت است که این محصول باید تا حدودی نرم باشد و در مقابل ضربه نیز انعطاف‌پذیری خوبی از خود نشان دهد.

لوله‌های پلاستیکی زیادی به اشتباه در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرند و باید در هنگام خرید این محصولات نهایت دقت را داشته باشید.

کیفیت لوله های یو پی وی سی

لوله های UPVC را نباید با لوله‌های پلی اتیلن اشتباه گرفت. اغلب هیچ ماده افزودنی به لوله‌های پلی اتیلن اضافه نمی‌شود، چرا که این کار آن‌ها را بسیار شکننده خواهد کرد.

متاسفانه بسیاری از تولیدکنندگان از ماده‌ای تحت عنوان پرکننده یا فیلر (Filler) در خط تولید خود استفاده می‌کنند که کیفیت محصولات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

لوله یو پی وی سی در ظاهر شکننده‌تر و خشک‌تر است. استاندارد لوله UPVC به این صورت است که این محصول باید تا حدودی نرم باشد و در مقابل ضربه نیز انعطاف‌پذیری خوبی از خود نشان دهد.

لوله‌های پلاستیکی زیادی به اشتباه در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرند و باید در هنگام خرید این محصولات نهایت دقت را داشته باشید.

upvc pipes
تفاوت‌ های لوله UPVC و PVC
به صورت کلی، از پی وی سی برای قاب پنجره استفاده نمی‌شود. چرا که در مقایسه با یو پی وی سی مقاومت کمتری در برابر شرایط مختلف آب و هوایی دارند. لوله های UPVC تاثیر کمتری بر ترکیبات شیمیایی مواد بر جای می‌گذارند.

به همین دلیل موارد بکارگیری آن‌ها در تجهیزات پزشکی بسیار بیشتر است. برای مثال، گاهی اوقات از ماده یو پی وی سی به عنوان نگهدارنده دندان استفاده می‌شود.

از سوی دیگر، لوله های یو پی وی سی از طول عمر بسیار بیشتری نسبت به لوله پی وی سی برخوردار هستند و بازیافت آن‌ها نیز بسیار ساده‌تر است.

اما مهم‌ترین مسئله بخارهای HCl (هیدروژن کلرید) است که در صورت افزایش دما در محیط زیست پخش خواهند شد. این ماده اغلب در فتالات (Phthalate) به کار رفته در PVC دیده می‌شود.

البته بکارگیری این ماده در سالیان اخیر تا حدود زیادی محدود یا ممنوع شده است. دی بوتیل، بنزیل بوتیل و DEHP از جمله فتالات‌های ممنوع شده هستند. با این وجود، تاکنون هیچ موردی از آسیب رساندن لوله یو پی وی سی به محیط زیست ثبت نشده است.

قیمت لوله UPVC
تولیدکنندگان لوله یو پی وی سی از ترکیبات و افزودنی‌های متفاوتی در محصولات خود استفاده می‌کنند. هر کدام از این ترکیبات به نوبه خود بر قیمت این لوله‌ها تاثیرگذار هستند.

هر کدام از این مواد افزودنی می‌توانند لوله مورد نظر را جهت بکارگیری در شرایط مختلف مانند پروژه‌های روکار یا فضاهای زیر زمین آماده سازند. این مورد اغلب در تعیین قیمت لوله UPVC نقش حائز اهمیتی دارد.

به همین صورت، مواردی مانند قطر و ضخامت در تعیین قیمت لوله یو پی وی سی نقش خواهند داشت. شایان ذکر است که برخی از تولیدکنندگان نام‌ آشنا مانند کاسپین پلیمر آبراهان این امکان را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند که سفارشات خود را در شکل‌های خاص به ثبت برسانند تا با نیازهای آنان سازگار باشند. این مسئله نیز طبیعتا بر قیمت این محصولات تاثیر خواهد داشت.

خرید لوله یو پی وی سی

خرید و بکارگیری هرگونه محصول در طی فرایند ساخت و ساز باید کاملا بر مبنای اطلاعات کافی در مورد قابلیت‌ها و سازگاری آن‌ با پروژه مد نظر انجام شود. سهل‌انگاری در این زمینه هزینه‌های زیادی را متوجه شما خواهد کرد. چرا که بخش اعظم لوله‌کشی آب و لوله فاضلاب ساختمان از زیر زمین رد می‌شود.

در صورتی که به دنبال خرید محصولات مناسب جهت لوله‌کشی ساختمان‌ مسکونی، اداری یا صنعتی خود هستید، متخصصین شرکت کاسپین پلیمر آبراهان می‌توانند مشاوره لازم را در اختیار شما قرار دهند.

 

لوله های پی وی سی آن قدر محبوب هستند که ویژه گی های آنها تمام نشدنی است. دوباره به برخی از مزایای لوله پی وی سی یا یو پی وی سی اشاره میکنیم

1- مقاومت بالا در برابر خوردگی نسبت به سایر لوله ها

2- دوام در برابر انواع موادهای شیمیایی مثل انواع اسید ها

3- منعطف بودن بالا

4- وزن سبک و حمل نقل آسان و راحت

5- اتصالات متنوع برای آب بندی کردن

6- دوام و استحکام در برابر انواع ضربه های سخت

7- مقاومت بالا در برابر شعله های آتش

8- طول عمر زیاد

9- سرعت بالا در سرعت

10- نصب سریع و آسان

11- قیمت ارزان و به صرفه

به همین دلیل است که این لوله ها در ساختمان سازی و مصارف بهداشتی کاربرد زیادی دارندو البته با توجه به وزن کم و سبک دارای دوام و عمر طولانی میباشند. از نظر هزینه ، هزینه تمام شده لوله های یو پی وی سی برای مصارف مختلف از قیمت پایین تری نسبت به سایر لوله ها می باشد.

 

تحصیل در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

Call Now Buttonتماس سریع (لمس کنید)